- 15 marca, 2024
- przeczytasz w 4 minuty
13 marca 2024 r. w wieku 78 lat zmarł patriarcha Neofit, zwierzchnik Bułgarskiej Cerkwi Prawosławnej. Odszedł hierarcha, który zdecydowanie potępił wojnę Rosji przeciwko Ukrainie. Był pierwszym zwierzchnikiem bułgarskiej Cerkwi wybrany po epoce komunizmu.
Patriarcha Neofit nie żyje. Bułgarska Cerkiew wybierze nowego zwierzchnika
13 marca 2024 r. w wieku 78 lat zmarł patriarcha Neofit, zwierzchnik Bułgarskiej Cerkwi Prawosławnej. Odszedł hierarcha, który zdecydowanie potępił wojnę Rosji przeciwko Ukrainie. Był pierwszym zwierzchnikiem bułgarskiej Cerkwi wybrany po epoce komunizmu.
Patriarcha Neofit należał do powojennego pokolenia bułgarskiego kleru. Urodził się w 1945 roku jako Simeon Nikolov. Seminarium duchowne i akademię teologiczną ukończył w Sofii, a w latach 1971–1973 studiował na Wydziale Muzyki Cerkiewnej Moskiewskiej Akademii Teologicznej. W 1975 roku przyjął postrzyżyny mnisze i został hierodiakonem, a rok później otrzymał święcenia kapłańskie. Od początku drogi duchownej związany by z centralnymi władzami swojej Cerkwi, stąd nie dziwił fakt, że dość szybko awansował w cerkiewnej hierarchii.
Pod koniec 1985 roku otrzymał chirotonię biskupią i został wikariuszem Metropolii Sofii. Był również rektorem akademii Duchownej i dziekanem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Sofii. W 1994 roku został metropolitą dorostolsko-czerwenskim z siedzibą w Ruse, a w lutym 2013 roku, po śmierci patriarchy Maksyma, został wybrany nowym patriarchą Bułgarskiej Cerkwi Prawosławnej.
Patriarcha Neofit przejął stery bułgarskiej Cerkwi w trudnym czasie wewnętrznych i zewnętrznych napięć cerkiewnych. Za czasów patriarchy Maksyma Bułgarska Cerkiew Prawosławna zmagała się ze schizmą, która została przezwyciężona przy sporym udziale metropolity, a później patriarchy Neofita (2015).
W 1998 roku bułgarska Cerkiew wystąpiła ze Światowej Rady Kościołów (ŚRK), do której została przyjęta w 1961 roku, podobnie jak Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny i Rosyjska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego. ŚRK powołała specjalną grupę roboczą, mającą na celu zażegnanie konfliktu, jednak nie doszło do żadnych konkretnych ani tym bardziej wiążących ustaleń. Wprawdzie patriarcha Neofit nie dokonał ekumenicznego otwarcia bułgarskiej Cerkwi to jednak unikał radykalnych tonów swojego poprzednika. Nie zmienia to jednak faktu, że papieska pielgrzymka do Bułgarii w 2019 roku została potraktowana dość chłodno przez bułgarską Cerkiew.
Neophyte, patriarch of Bulgaria’s Orthodox Church, dies at 78 https://t.co/3Z6i5yqmsi pic.twitter.com/Mu8MSyDCsB
— Reuters (@Reuters) March 13, 2024
Decyzją patriarchy i Synodu Bułgarskiej Cerkwi Prawosławnej Kościół ten wraz z Cerkwią rosyjską, antiocheńską i gruzińską zdecydował się zbojkotować Panprawosławny Sobór na Krecie (2016).
W obliczu rosyjskiego ataku na Ukrainę patriarcha Neofit zajął zdecydowane stanowisko. Jeszcze w styczniu 2024 roku, będąc od dawna ciężko chory, duchowny powiedział, że Bóg i Cerkiew błogosławią jedynie armie, która nie atakuje i broni swojego narodu oraz państwa w ramach międzynarodowo uznanych granic. Neofit potępiał „niszczycielską wojnę przeciwko bratniej Ukrainie”. W ostatnich miesiącach relacje między stolicami patriarszymi Moskwą i Sofią były napięte po tym, jak Bułgaria wydaliła w 2023 r. rosyjskich duchownych oskarżonych o działalność szpiegowską.
Pogrzeb patriarchy Neofita odbędzie się 16 marca 2024 r. w Sofii, a uroczystościom żałobnym przewodniczyć będzie Patriarcha Ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej.
Depeszę kondolencyjną w imieniu PAKP przesłał Soborowi Biskupów Bułgarskiej Cerkwi Prawosławnej oraz Ambasador Bułgarii w Polsce metropolita warszawski i całej Polski Sawa (Hrycuniak).
Do Bułgarskiej Cerkwi Prawosławnej należy ok. 80% społeczeństwa Republiki Bułgarii.
Jak wybierany jest bułgarski patriarcha?
Zgodnie ze statutem Bułgarskiej Cerkwi Prawosławnej nowy patriarcha musi zostać wybrany w ciągu czterech miesięcy. Patriarchą, który jest jednocześnie metropolitą sofijskim, może zostać hierarcha pełniący urząd metropolity od co najmniej pięciu lat. Patriarcha musi mieć ukończone 50 lat.
Wyboru nowego zwierzchnika bułgarskiej Cerkwi dokonuje Patriarchalny Sobór Cerkiewny, składający się ze wszystkich metropolitów i biskupów Cerkwi (Sobór Biskupów), a także po pięciu reprezentantów z każdej diecezji (trzech duchownych i dwóch świeckich) oraz 10 przedstawicieli metropolii sofijskiej (sześciu duchownych i czterech świeckich). Bułgarska cerkiew ma 13 diecezji w kraju oraz dwie zagraniczne (Europa Zachodnia oraz Ameryka Północna z Australią).
Ponadto w skład gremium wchodzą reprezentanci trzech monasterów stauropigialnych wybranych przez społeczność mniszą, a także przedstawiciele innych klasztorów żeńskich i męskich z każdej diecezji. Jednego przedstawiciela delegują szkoły teologiczne.
Pracami Cerkwi przed wyborem nowego patriarchy kieruje locum tenens, najstarszy metropolita, ale tylko przez krótki czas do wyboru wiceprzewodniczącego Soboru, który musi zostać powołany w ciągu tygodnia. To on wraz z Soborem Biskupów podejmuje działania zmierzające do organizacji wyboru patriarchy. Na tydzień przed ustaloną datą wyboru patriarchy Synod Biskupów wybiera większością 2/3 głosów trzech metropolitów, spełniających wymogi statutowe. Obecnie warunek ten spełnia aż dziewięciu spośród 13 metropolitów.
Wybór patriarchy dokonywany jest zawsze w niedzielę przez Patriarchalny Sobór Wyborczy. Wiceprzewodniczący Soboru Biskupów ogłasza nazwiska trzech metropolitów wybranych przez Sobór Biskupów. Wybrany zostaje ten hierarcha, który uzyska co najmniej 2/3 głosów. Jeśli żaden z kandydatów nie otrzyma wymaganej większości w pierwszej turze głosowanie powtarzane jest z udziałem dwóch hierarchów, którzy uzyskali najwięcej głosów. Tron patriarszy obejmuje w kolejnym kroku hierarcha, który uzyska zwykłą większość głosów.
Po dopełnieniu formalności kanonicznych odbywa się intronizacja patriarchy, a Święty Sobór oficjalnie informuje o jego wyborze Cerkwie lokalne, prezydenta Bułgarii, przewodniczącego parlamentu, premiera oraz wiernych.