Perły ściany wschodniej
- 16 maja, 2006
- przeczytasz w 2 minuty
Wydawnictwo Warszawskiej Metropolii Prawosławnej wydało już ósmą serię pocztówek prezentujących prawosławne świątynie Białostocczyzny. Poświęcona ona została cerkwiom położonym na wschodnich obrzeżach województwa podlaskiego. Pomimo swojego względnego ubóstwa materialnego tych terenów, zaliczonych do tzw. Ściany Wschodniej, kultura materialna i duchowa tych ziem wcale nie ustępuje pozostałej części Polski. Świadczą o tym, m.in. powszechnie występujące tu prawosławne świątynie. Stanowią one stały element tutejszego krajobrazu, […]
Wydawnictwo Warszawskiej Metropolii Prawosławnej wydało już ósmą serię pocztówek prezentujących prawosławne świątynie Białostocczyzny. Poświęcona ona została cerkwiom położonym na wschodnich obrzeżach województwa podlaskiego. Pomimo swojego względnego ubóstwa materialnego tych terenów, zaliczonych do tzw. Ściany Wschodniej, kultura materialna i duchowa tych ziem wcale nie ustępuje pozostałej części Polski. Świadczą o tym, m.in. powszechnie występujące tu prawosławne świątynie. Stanowią one stały element tutejszego krajobrazu, świadczący o tym, iż dominującym wyznaniem tych terenów jest właśnie prawosławie.
Położone wzdłuż wschodniej granicy Polski prawosławne cerkwie i kaplice są interesujące również pod względem architektonicznym. Większość spośród nich, to wzniesione jeszcze w XIX wieku świątynie drewniane, znakomicie wpisane w malowniczy krajobraz tych ziem. Zwykle stoją one na miejscach, gdzie wcześniej znajdowały się cerkwie prawosławne zbudowane niekiedy jeszcze ponad 500 lat wcześniej. Inne cerkwie położone we wschodniej części województwa podlaskiego, to świątynie murowane, wzniesione zazwyczaj już w czasach dużo bardziej nam współczesnych, kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu.
Wszystkie te cerkwie przyciągają coraz liczniej odwiedzających wschodnie tereny Podlasia turystów nie tylko swoją oryginalną i piękną architekturą, ale również swym pełnym piękna i majestatu wnętrzem. Łącznie, jakże często stają się źródłem niezapomnianych wrażeń estetycznych i duchowych oraz zachęcają do bliższego poznania Prawosławia.
W najnowszym komplecie pocztówek znajdują się fotografie następujących cerkwi: św. apostoła Jana Teologa w Dąbrowie Białostockiej, Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie, św. Mikołaja w Nowym Dworze, Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Kuźnicy Białostockiej, św. Aleksandra Newskiego w Sokółce, św. apostołów Piotra i Pawła w Samogrodzie, św. Jerzego Zwycięzcy w Wierzchlesiu, św. Jerzego Zwycięzcy w Jurowlanach, Zaśnięcia Matki Bożej w Ostrowiu Północnym, Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy w Krynkach, Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy w Gródku, św. Anny w Kruszynianach, św. Apostoła Jana Teologa w Mostowlanach, Podwyższenia Świętego Krzyża w Jałówce, św. Mikołaja w Michałowie, Przemienienia Pańskiego w Topolanach, Narodzenie św. Jana Chrzciciela w Nowej Woli, Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy w Juszkowym Grodzie, św. Anny z Królowym Moście oraz Świętych Niewiast Niosących Wonności w Czarnej Białostockiej.
Pocztówki zostały umieszczone w specjalnej estetycznej obwolucie, zawierającej m.in. mapkę z rozmieszczeniem prezentowanych świątyń. Są do nabycia m.in. w Wydawnictwie: wiadomości@orthodox.bialystok.pl, a wkrótce też przez stronę www.sklep.cerkiew.pl.