Pojednanie w prawosławiu
- 30 maja, 2004
- przeczytasz w 1 minutę
Święty Synod Prawosławnego Kościoła Grecji przyjął żądania Patriarchatu Ekumenicznego Konstantynopola i odwołał nominację metropolitów dla “Nowych Terytoriów”. Dzięki temu między dwoma Kościołami zostanie przywrócona jedność kanoniczna i eucharystyczna. Tym samym Kościół grecki zobowiązał się do przestrzegania postanowień dokumentów z 1850 i 1928 roku, które dotyczą m.in. uprawnień Konstantynopola w północno-wschodniej Grecji. Przypomnijmy, iż konflikt powstał dziesięć miesięcy temu, po śmierci metropolity Salonik Pantelejmona (Chrysofakisa). […]
Święty Synod Prawosławnego Kościoła Grecji przyjął żądania Patriarchatu Ekumenicznego Konstantynopola i odwołał nominację metropolitów dla “Nowych Terytoriów”. Dzięki temu między dwoma Kościołami zostanie przywrócona jedność kanoniczna i eucharystyczna. Tym samym Kościół grecki zobowiązał się do przestrzegania postanowień dokumentów z 1850 i 1928 roku, które dotyczą m.in. uprawnień Konstantynopola w północno-wschodniej Grecji.
Przypomnijmy, iż konflikt powstał dziesięć miesięcy temu, po śmierci metropolity Salonik Pantelejmona (Chrysofakisa). Wówczas patriarcha Konstantynopola Chrystodulos domagał się prawa do mianowania następcy Chrysofakisa. Na taki tryb postępowania nie wyraził zgody zwierzchnik Kościoła Hellady, który zaznaczył, że biskupi diecezjalni Grecji kontynentalnej powinni być powoływani przez terytorialny Kościół, a nie przez Patriarchat.
Święty Synod Kościoła greckiego mianował zatem dn. 27. kwietnia czterech nowych biskupów. Wywołało to zdecydowany sprzeciw Konstantynopola i w efekcie, w trybie pilnym, zostało zwołane nadzwyczajne posiedzenie synodu Konstantynopola. Ten postanowił zerwać łączność eucharystyczną i organizacyjną z arcybiskupem Aten. Z początku Święty Synod Kościoła Hellady nie miał zamiaru odwoływać swoich decyzji, jednak ostatecznie podporządkował się patriarsze Bartłomiejowi I.
Zobacz także:
Ekumenizm.pl: Kanoniczne spory w prawosławiu