Powrót do Rzymu i własne patriarchaty
- 15 lipca, 2005
- przeczytasz w 2 minuty
Nierzymskokatoliccy biskupi powinni podporządkować się papieżowi, a papież powinien się podporządkować biskupom – napisał w prestiżowym dzienniku Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) Klaus Berger (na zdj.), profesor Nowego Testamentu na wydziale Teologii Ewangelickiej Uniwersytetu Heidelberg. Teolog proponuje, aby wyznaniową tożsamość każdego z Kościołów zachować poprzez ustanowienie patriarchatów z własnym porządkiem liturgicznym oraz prawnym. Miałoby to być wzorowane na stosunku Kościoła Rzymskokatolickiego do niektórych Kościołów tradycji wschodniej. […]
Nierzymskokatoliccy biskupi powinni podporządkować się papieżowi, a papież powinien się podporządkować biskupom – napisał w prestiżowym dzienniku Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) Klaus Berger (na zdj.), profesor Nowego Testamentu na wydziale Teologii Ewangelickiej Uniwersytetu Heidelberg. Teolog proponuje, aby wyznaniową tożsamość każdego z Kościołów zachować poprzez ustanowienie patriarchatów z własnym porządkiem liturgicznym oraz prawnym. Miałoby to być wzorowane na stosunku Kościoła Rzymskokatolickiego do niektórych Kościołów tradycji wschodniej. W ten sposób możliwa stałaby się nie tylko gościnność eucharystyczna, ale pełna komunia podzielonych Kościołów.
Gdyby propozycja Begera znalazłaby przychylność wśród przywódców kościelnych mielibyśmy przykładowo Patriarchat Światowego Aliansu Reformowanego czy też Światowej Federacji Luterańskiej, który uznawałby honorowy autorytet Rzymu. Berger uważa, że patriarchaty mogłyby zachować prawo do ordynowania kobiet.
Podziały atakiem na Boga
Według heidelberskiego teologa podporządkowanie musi być obustronne i szczere. Podporządkowanie się jest jak młyn, który zgniata wszystko, co nie jest istotne, w szczególności zaś masę emocji, dzielących Kościoły. Każdy podział jest bezpośrednim atakiem na Boga – twierdzi profesor Berger.
Klaus Berger uważa, że chrześcijaństwo powinno, pod przewodnictwem papieża, przedyskutować wspólnie tematy aborcji, eutanazji, ochrony rodziny i homoseksualizmu, oraz wyrażać swoje stanowisko jednym głosem.
Katolik na wygnaniu
Klaus Berger uchodzi za jednego z najbardziej konserwatywnych teologów, należących do Kościoła ewangelickiego, któremu często zarzuca się zbyt katolicyzujące tendencje. W wywiadach Berger wielokrotnie wypowiadał się przeciwko interkomunii ewangelików z rzymskimi katolikami, w pełni utożsamiając się ze stanowiskiem Kościoła Rzymskokatolickiego. Sam o sobie mówi, że jest “katolikiem na wygnaniu.”
W Polsce ukazały się niektóre książki Bergera, w tym „Po co Jezus umarł na krzyżu?” w wydawnictwie “W drodze”. Ostatnią, najbardziej znaną książką Begera, intensywnie reklamowaną na konserwatywnych portalach katolickich, jest „Jezus”. W książce tej Berger krytykuje m.in. liberalną egzegezę biblijną i podkreśla eklezjologiczny wymiar wiary chrześcijańskiej.
:: Ekumenizm.pl: Ekumeniczne papiestwo