Prawosławie w Irlandii
- 21 czerwca, 2004
- przeczytasz w 3 minuty
W dniu 20 czerwca 2004 r. gościł w Parafii Św. Mikołaja w Poznaniu ojciec Michael Gogoleff – dziekan Dublina i całej Irlandii, zarządzający sześcioma prawosławnymi parafiami należącymi do Patriarchatu Moskiewskiego. Ojciec Michael urodził się w roku 1949 we Francji w rodzinie rosyjskich emigrantów. Ukończył uniwersytet w Lille oraz Instytut Teologiczny Św. Sergiusza w Paryżu. Przez wiele lat, jako człowiek świecki przyjeżdżał na Targi Poznańskie oraz prowadził przedstawicielstwo swojej, zajmującej się […]
W dniu 20 czerwca 2004 r. gościł w Parafii Św. Mikołaja w Poznaniu ojciec Michael Gogoleff – dziekan Dublina i całej Irlandii, zarządzający sześcioma prawosławnymi parafiami należącymi do Patriarchatu Moskiewskiego.
Ojciec Michael urodził się w roku 1949 we Francji w rodzinie rosyjskich emigrantów. Ukończył uniwersytet w Lille oraz Instytut Teologiczny Św. Sergiusza w Paryżu. Przez wiele lat, jako człowiek świecki przyjeżdżał na Targi Poznańskie oraz prowadził przedstawicielstwo swojej, zajmującej się produkcją narządzi, firmy w Polsce i innych częściach Europy Wschodniej. W Poznaniu po raz pierwszy spotkał swoją przyszłą małżonkę — Danę. W Poznaniu również jako diakon wraz z miejscowym proboszczem – o. Pawłem Minajewem wielokrotnie celebrował Boską Liturgię. Następnie przez kilka lat pełnił posługę diakońską i kapłańską w katedrze Zaśnięcia Bogurodzicy oraz Wszystkich Świętych w Londynie, a od roku 2000 jest proboszczem parafii świętych Piotra i Pawła w Dublinie.
Opisując życie Kościoła Prawosławnego w Irlandii, ojciec Michael powiedział, że jak w całej Europie Zachodniej znajdują się tam parafie należące do wielu jurysdykcji. W samym Dublinie oprócz jego parafii są jeszcze wspólnoty grecka i rumuńska. Poza Dublinem w trzech miejscowościach funkcjonują trzy parafie Cerkwi Zarubieżnej. Jeszcze kilka lat temu w Irlandii znajdowała się tylko jedna niewielka parafia. Obecnie jest już sześć liczących po kilkuset członków nowych wspólnot, które tworzą przede wszystkim emigranci z Europy Wschodniej, głównie Rosji, ale również Polski oraz przyjmujący prawosławie Irlandczycy. Z uwagi na dużą ilość parafian otwierane są nowe cerkwie, które znajdują się, tak jak cerkiew parafii świętych Piotra i Pawła w Dublinie w zabytkowych zborach należących kiedyś do kościoła anglikańskiego. Posługę niosą w nich tak kapłani rosyjskiego, jak i irlandzkiego pochodzenia. Nadal jest jednak duże zapotrzebowanie na duchownych, dlatego kilku parafian ojca Michaela kształci się na różnych prawosławnych uczelniach z myślą przyjęcia święceń.
Zdaniem ojca Michaela obecnie jest duża szansa na to, żeby parafie prawosławne wywodzące się z Rosji – a znajdujące się w kilku jurysdykcjach (Konstantynopol, Patriarchat Moskiewski, Cerkiew Zarubieżna) – zjednoczyły się w jedną Metropolię Europy Zachodniej.
Z inicjatywą taką wyszedł w roku 2003 Patriarcha Moskiewski i Całej Rusi – Aleksy II. Napisał on w liście skierowanym do prawosławnych biskupów i parafii tradycji rosyjskiej w Europie Zachodniej, że widzi możliwość utworzenia jednej Metropolii składającej się z kilku diecezji, w skład której weszłyby wszystkie parafie tradycji rosyjskiej. Metropolia ta posiadałaby daleko idącą autonomię, obejmującą również prawo wyboru biskupów przez jej synod składający się z duchowieństwa i świeckich zgodnie z jej statutem.
Kościół prawosławny w Irlandii czci wielu świętych nie podzielonego jeszcze Kościoła – w tym świętych Patryka, Aidana, Colmana i innych i w swej tradycji odwołuje się do chrześcijaństwa sprzed schizmy w roku 1054.
Na zdjęciu: ojciec Michael Gogoleff