
- 20 sierpnia, 2015
- przeczytasz w 2 minuty
Na Świętej Górze Grabarce odbyły się centralne uroczystości prawosławnych chrześcijan z okazji Święta Przemienienia Pańskiego. W liturgii uczestniczył Prezydent RP Andrzej Duda.
Prawosławne uroczystości na św. Górze Grabarce z udziałem prezydenta Dudy
Na Świętej Górze Grabarce odbyły się centralne uroczystości prawosławnych chrześcijan z okazji Święta Przemienienia Pańskiego. W liturgii uczestniczył Prezydent RP Andrzej Duda.
Boskiej Liturgii przewodniczył metropolita Sawa, zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (PAKP), wraz z metropolitą Korfu Nektariuszem, który przybył do Polski z relikwiami św. Spirydona.
Do najważniejszego sanktuarium polskich prawosławnych zjechało się ponad trzy tysiące wiernych z kraju i zagranicy.
W przemówieniu do hierarchów i wiernych PAKP, prezydent Andrzej Duda podziękował za możliwość współuczestnictwa w modlitwie i podkreślił, że jednym z zadań głowy państwa jest poszukiwanie elementów wspólnych między obywatelami bez względu na wyznanie i narodowość.
- Wierzę w to, że będziemy umieli tę wspólnotę nawet mimo różnic budować Bo nawet jeśli są różnice, najistotniejszy jest wzajemny szacunek. Ja te wyrazy szacunku wszystkim dziś z tego miejsca, oddaję – podkreślił prezydent Duda.
Andrzej Duda jest drugim po Bronisławie Komorowskim prezydentem Polski, który uczestniczył w liturgii prawosławnej podczs święta Przemienienia Pańskiego na św. Górze Grabarce.
Jak informuje strona internetowa prezydenta, Andrzej Duda otrzymał od metropolity Sawy w prezencie ikonę przedstawiającą scenę Przemienienia Pańskiego, autorstwa jednej z mniszek z żeńskiego monasteru na Grabarce. Metropolita dostał od prezydenta zdobiony krzyż.
» Ekumenizm.pl: Nowy prezydent i ta sama modlitwa
» Fotorelacja na oficjalnej stronie Prezydenta RP
» Informacja prawosławnego portalu Cerkiew.pl (+ relacja filmowa)
Komentarz
Z zaproszenia, które wpłynęło do kancelarii jeszcze poprzedniego prezydenta, Andrzej Duda postanowił skorzystać osobiście. Lecha Kaczyńskiego w ciągu całej swojej prezydentury na Grabarce nie było ani razu, więc było to zupełnie nowe otwarcie z którego Duda niewątpliwie skorzystał. W kilku prostych zdaniach pokazał, że wie do kogo i po co przyjechał. Do prawosławnych, którzy w 1915 roku przeżyli bieżeństwo. Do prawosławnych, którzy są po prostu chrześcijanami obrządku wschodniego i zgodnie ze swoim kalendarzem obchodzą Przemienienie Pańskie, dokładnie 13 dni po rzymskokatolickim oraz po dniu zaprzysiężenia nowego prezydenta.
Słowa Dudy przypadły do gustu prawosławnym. Prezydent pozostawił po sobie wrażenie podobne jak po kampanii wyborczej – chcemy mu uwierzyć, zaufać. Warto również odnotować fakt, że na Grabarce pojawił się bez większych nadziei w kontekście przedwyborczym. W I turze wyborów jego poparcie w podlaskich gminach zamieszkałych przez prawosławnych wahało się między 8 a 12 proc.
Tomasz Sulima
publicysta i działacz prawosławny, radny Bielska Podlaskiego