Przemyśl: Kongres Eucharystyczny u grekokatolików
- 7 lipca, 2005
- przeczytasz w 2 minuty
Uroczyste Eucharystie, nabożeństwa, czuwania modlitewne, wystawy oraz koncerty złożyły się na Kongres Eucharystyczny, który odbył się w archidiecezji przemysko-warszawskiej Kościoła greckokatolickiego. Abp Jan Martyniak, metropolita przemysko-warszawski, w specjalnym liście z okazji Kongresu napisał m. in.: „Celem ogłoszenia Roku Eucharystii i naszego kongresu jest umocnienie osobistej relacji do Chrystusa, pogłębienie kontaktu z Nim, poprzez modlitwę indywidualną i wspólnotową, podczas Świętej Liturgii. (…) Zadaniem kongresu jest […]
Uroczyste Eucharystie, nabożeństwa, czuwania modlitewne, wystawy oraz koncerty złożyły się na Kongres Eucharystyczny, który odbył się w archidiecezji przemysko-warszawskiej Kościoła greckokatolickiego.
Abp Jan Martyniak, metropolita przemysko-warszawski, w specjalnym liście z okazji Kongresu napisał m. in.: „Celem ogłoszenia Roku Eucharystii i naszego kongresu jest umocnienie osobistej relacji do Chrystusa, pogłębienie kontaktu z Nim, poprzez modlitwę indywidualną i wspólnotową, podczas Świętej Liturgii. (…) Zadaniem kongresu jest podkreślenie, że w naszym życiu niedziela, która tak często staje się ‘weekendem’ bez Boga, powinna być dniem Pańskim”.
Kongres Eucharystyczny odbył się w dniach 3–7 lipca w katedrze greckokatolickiej św. Jana Chrzciciela w Przemyślu. Wzięli w nim udział duchowni, na czele z abp. J. Martyniakiem, wierni ‑w tym dzieci i młodzież, oraz członkowie zgromadzeń zakonnych. Kongres ten był czymś niezwykłym, ponieważ we wschodnim chrześcijaństwie, zarówno związanym zRzymem oraz pozostającym poza wspólnotą znim, nie jest przyjęty publiczny kult Najświętszego Sakramentu.
W ramach Kongresu codziennie rano sprawowano uroczystą Eucharystię — Służbę Bożą, a wieczorem odprawiano molebień: nabożeństwo dziękczynno-błagalne, do Jezusa Chrystusa Chleba Życia.
4 lipca poświęcono pomnik o. Jana Mogilnickiego (1777–1831), m. in. autora ukraińskich podręczników szkolnych oraz założyciela towarzystwa oświatowo-kulturalnego w Galicji. 5 lipca w katedrze zostały otwarte trzy wystawy. Pierwsza, zatytułowana „Eucharystia w sztuce cerkiewnej”, prezentowała m. in. kilkusetletnie paramenty liturgiczne oraz szaty. Na drugą ekspozycję składały się prace plastyczne dzieci, poświęcone życiu religijnemu. Trzecią wystawę, której tytuł brzmiał „Cerkiew i jej misterium”, stanowiły fotografie Ryszarda i Zygmunta Naterów, przedstawiające Eucharystię z perspektywy sprawujących ją kapłanów.
6 lipca w ruinach cerkwi greckokatolickiej w Berezce k. Polańczyka nad Soliną, odprawiona została msza św. oraz panichida, czyli modlitwa za zmarłych, szczególnie za grekokatolików z terenów Polski południowo-wschodniej. Wieczorem tego samego dnia w katedrze odbył się koncert pt. „Duchowe skarby Cerkwi”. Wziął w nim udział chór „Żurawli” — reprezentacyjny chór Związku Ukraińców w Polsce, chór „Namisto” z Przemyśla oraz chór Seminarium Duchownego Świętego Ducha ze Lwowa.
Warto przypomnieć, że 26 czerwca br. we Lwowie zakończył się Sobór Eucharystyczny Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Wzięli w nim udział również biskupi rzymskokatoliccy z Polski, którzy razem z duchownymi greckokatolickimi ogłosili historyczny akt pojednania między narodami polskim i ukraińskim.
Na zdjęciach: Kongres Eucharystyczny w katedrze greckokatolickiej w Przemyślu, 5 lipca 2005 r. /fot. Witold Pobiedziński OFMConv