Rosyjscy luteranie chcą więcej niezależności
- 15 kwietnia, 2004
- przeczytasz w 2 minuty
Więzi z zagranicznymi Kościołami oraz potrzeba nowego porządku prawnego dla Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Rosji Europejskiej (ELCER) zdominowały dyskusje na ostatnim Synodzie tego Kościoła. Kościół Rosji Europejskiej jest autonomicznym członkiem Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Rosji i Innych Krajów (ELCROS). W Synodzie uczestniczyło 126 delegatów oraz przedstawiciele Kościołów ewangelickich z Niemiec i USA. „Potrzebujemy partnerów. Ale tak, jak my nie możemy mówić naszym partnerom, jaką drogą powinien iść ich Kościół, tak samo […]
Więzi z zagranicznymi Kościołami oraz potrzeba nowego porządku prawnego dla Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Rosji Europejskiej (ELCER) zdominowały dyskusje na ostatnim Synodzie tego Kościoła.
Kościół Rosji Europejskiej jest autonomicznym członkiem Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Rosji i Innych Krajów (ELCROS). W Synodzie uczestniczyło 126 delegatów oraz przedstawiciele Kościołów ewangelickich z Niemiec i USA.
„Potrzebujemy partnerów. Ale tak, jak my nie możemy mówić naszym partnerom, jaką drogą powinien iść ich Kościół, tak samo nasi partnerzy z zagranicy nie mogą determinować naszej drogi” – powiedział zwierzchnik Kościoła Siegfried Springer podczas VII Synodu.
Springer podkreślił ważność związków międzykościelnych, ale dodał, że każdy Kościół musi sam o sobie stanowić. Reiner Rinne, sekretarz Ewangelickiego Kościoła w Niemczech ds. Europy Środkowej i Wschodniej, zapewnił ELCROS o kontynuowaniu pomocy finansowej, ale zaznaczył, że z uwagi na obecną sytuację ekonomiczną w Niemczech nie jest możliwe jej zwiększenie.
Alexander Pastor, prezydent synodu generalnego ELCROS‑u, wypowiedział się na temat roli misyjnej Kościoła i jego wyjątkowości w społeczeństwie rosyjskim. „Jesteśmy mostem łączącym Rosję i Europę, dlatego właśnie musimy pozostać otwarci na wszystkie kontakty ekumeniczne” – powiedział.
Podczas Synodu oddano także hołd luteranom prześladowanym i pomordowanym w okresie komunizmu, a także rozstrzygano problemy związane z dominującą pozycją Kościoła Prawosławnego w Rosji.
ELCER ma 175 parafii w 12 diecezjach. Siedziba Kościoła znajduje się w Moskwie, ale 1/3 wiernych żyje w Królewcu (Kaliningradzie) – największej diecezji, liczącej 42 kongregacje. Biskup Springer jest zwierzchnikiem Kościoła od 1992.
za: www.luteranie.pl