Sanok: Ekumenicznie rozpoczęli Wielki Post
- 24 lutego, 2007
- przeczytasz w 3 minuty
Duchowni i wierni trzech Kościołów w Sanoku na Podkarpaciu rozpoczęli Wielki Post wspólnie. Połączyła ich modlitwa tradycji wschodniej, zwana wielkim kanonem pokutnym. Dwugodzinne nabożeństwo, zwane czytaniem wielkiego kanonu pokutnego św. Andrzeja z Krety, obyło się 22 lutego, wieczorem, w prawosławnej cerkwi katedralnej Trójcy Świętej w Sanoku. W świątyni panował półmrok, paliły się jedynie świeczki przed ikonami. Modlitwy prowadził oraz kanon czytał gospodarz — ks. Jan Antonowicz. Choć […]
Duchowni i wierni trzech Kościołów w Sanoku na Podkarpaciu rozpoczęli Wielki Post wspólnie. Połączyła ich modlitwa tradycji wschodniej, zwana wielkim kanonem pokutnym. Dwugodzinne nabożeństwo, zwane czytaniem wielkiego kanonu pokutnego św. Andrzeja z Krety, obyło się 22 lutego, wieczorem, w prawosławnej cerkwi katedralnej Trójcy Świętej w Sanoku. W świątyni panował półmrok, paliły się jedynie świeczki przed ikonami. Modlitwy prowadził oraz kanon czytał gospodarz — ks. Jan Antonowicz.
Choć nabożeństwo nazywa się czytaniem, to jednak wszystkie teksty są śpiewane w języku cerkiewno-słowiańskim. Tak było również w sanockiej cerkwi, prawosławnemu kapłanowi w śpiewie pomagał protodiakon Antoni Jary z Marianną Jary. Obecni byli trzej proboszczowie: ks. Ryszard Rawicki z Kościoła polskokatolickiego, ks. Ireneusz Kondrów z Kościoła greckokatolickiego oraz o. Stanisław Glista OFMConv z Kościoła rzymskokatolickiego. Razem z duchownymi modlili się wierni z ich parafii.
Ks. Antonowicz wyraził radość z tego, że chrześcijanie ziemi sanockiej, należący do tradycji wschodniej i zachodniej, od dziewięciu lat systematycznie, kilka razy w roku spotykają się wspólnie na modlitwie. „Nasza dzisiejsza modlitwa ekumeniczna, w duchu pojednania i miłości, przypomina, że Wielki Post jest dla chrześcijan czasem radości duchowej, którą chce nam dać Chrystus. Kiedy uznamy nasze błędy i grzechy, kiedy ufnie przybliżymy się do Boga, kiedy wyznamy grzechy i odbędziemy pokutę — wtedy zawsze otrzymujemy prawdziwą radość, o której mówi kanon pokutny” – podkreślił ks. Antonowicz.
Wielki kanon pokutny czytany jest w cerkwiach w pierwszym tygodniu Wielkiego Postu, w czterech częściach, od poniedziałku do czwartku, a w całości — w środę wieczorem piątego tygodnia Wielkiego Postu. Kanon ten jest swoistym poematem liturgicznym, wzywającym do wyrzeczenia się grzechu i do podjęcia pokuty. Składa się z dziewięciu hymnów i modlitw, które ukazują na przykładach postaci ze Starego i Nowego Testamentu, drogę człowieka od największego upadku do świętości. Jego autorem jest św. Andrzej z Krety, poeta, mnich i arcybiskup, żyjący na przełomie VII i VIII wieku. Podczas powtarzanego wezwania „Zmiłuj się nade mną, Boże, zmiłuj się nade mną”, modlący się w sanockiej cerkwi kilkadziesiąt razy klękali, dotykając czołem posadzki. Nabożeństwo zakończyło się starożytną modlitwą św. Efrema Syryjczyka, w czasie której zebrani prosili o oddalenie ducha lenistwa, zniechęcenia i egoizmu oraz o udzielenie daru pokory, cierpliwości, skromności i miłości.
W tradycji wschodniej w Wielkim Poście wierni zobowiązani są do całkowitej wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, produktów mlecznych oraz żywności zawierającej tłuszcze zwierzęce i jajka. Posiłki są oparte głównie na produktach zbożowych, owocach, jarzynach i grzybach.
Tegoroczny Wielki Post rozpoczął się prawie jednocześnie: w Kościołach wschodnich, posługujących się kalendarzem juliańskim – 19 lutego, a w Kościele zachodnim – 21 lutego. Zgodnie z tradycją wschodnią, Wielki Post trwa cztery pełne tygodnie, czyli czterdzieści dziewięć dni, zakończy się w niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. W tym roku data tego największego dla chrześcijan święta przypada 8 kwietnia, zarówno w kalendarzu juliańskim, jak gregoriańskim.
Na zdj. Czytanie wielkiego kanonu pokutnego w cerkwi prawosławnej Trójcy Świętej w Sanoku, 22 lutego 2007 r. /fot. Witold Pobiedziński