Spór o pounickie świątynie niemal zakończony
- 20 czerwca, 2008
- przeczytasz w 2 minuty
Trybunał w Strasburgu zawiesił postępowanie w sprawie pounickich świątyń prawosławnych. Z wnioskiem o zawieszenie postępowania wystąpił polski rząd, według którego, istnieje możliwość zawarcia ugody w tej sprawie. Możliwość tą potwierdzają też prawosławni.Spór ciągnie się od lat i dotyczy 24 pounickich świątyń, które znajdują się we władaniu Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, ale nie są jego własnością. Problem sięga czasów powojennych, gdy władze komunistyczne zakazały działalności Kościołowi greckokatolickiemu. Unickie świątynie przekazano […]
Trybunał w Strasburgu zawiesił postępowanie w sprawie pounickich świątyń prawosławnych. Z wnioskiem o zawieszenie postępowania wystąpił polski rząd, według którego, istnieje możliwość zawarcia ugody w tej sprawie. Możliwość tą potwierdzają też prawosławni.
Spór ciągnie się od lat i dotyczy 24 pounickich świątyń, które znajdują się we władaniu Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, ale nie są jego własnością. Problem sięga czasów powojennych, gdy władze komunistyczne zakazały działalności Kościołowi greckokatolickiemu. Unickie świątynie przekazano wówczas w użytkowanie Kościołowi prawosławnemu. W 1989 r. ustawa o stosunku państwa do Kościoła katolickiego wprowadziła tzw. zasadę status quo. Nieruchomości pozostające we władaniu Kościołów i innych związków wyznaniownych nie podlegały postępowaniu przed Komisją Majątkową. Cerkwie zostały więc u prawosławnych. Nie zgadzali się z tym grekokatolicy. Za sprawą Kościoła katolickiego, w ustawie dla PAKP nie rozstrzygnięto więc sytuacji prawnej cerkwii pounickich. Miała to w przyszłości uregulować specjalnie uchwalona ustawa, która jednak nigdy nie powstała.
Brak regulacji tej sprawywustawie Kościół prawosławny uznał za krzywdzący, dlatego jego zwierzchnik, Prawosławny Metropolita Warszawski i Całej Polski abp Sawa, skierował po wyczerpaniu możliwości rozwiązania sprawy w Polsce, skargę do Strasburga, a Trybunał ją uwzględnił. W skardze podważono zapisy ustawy o stosunku państwa do Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, które zdaniem PAKP naruszają konstytucyjną zasadę równouprawnienia Kościołów i innych związków wyznaniowych.
Przegrana Polski w Europejskim Trybunale Praw Człowieka nadszarpnęłaby prestiż nie tylko państwa w zakresie polityki wyznaniowej, ale też Trybunału Konstytucyjnego, który pięć lat temu nie podzielił argumentów zwierzchników Kościoła prawosławnego. Ponadto Trybunał mógłbypodważyć samą zasadę “status quo”, co mogłoby otworzyć drogę do odzyskania nieruchomości od głównego beneficjenta tego rozwiązania — Kościoła katolickiego.By temu zapobiec, przedstawiciele MSWiA postanowili zawrzeć ugodę z Kościołem prawosławnym. Powstała specjalna komisja, która pracuje nad rozwiązaniem zadowalającym oba Kościoły obrządku wschodniego. Według PAKP rozmowy są w zaawansowanym stadium i wkrótce można spodziewać podpisania porozumienia w tej sprawie.