Szósta rocznica mordu na biskupie Gerardi
- 3 maja, 2004
- przeczytasz w 2 minuty
W całej Gwatemalii obchodzono szóstą rocznicę morderstwa dokonanego przed sześciu laty na pomocniczym biskupie staolicy kraju, Juan José Gerardi Conedera. Studenci i wierni katoliccy niosąc transparenty i czerwone róże od wczesnych godzin rannych odwiedzali podziemia katedry, w której pochowane są szczątki zamordowanego w 1998 r. biskupa. Innym wzruszającym momentem obchodów tej rocznicy był tzw. “Cichy Marsz”, który przeprowadzili sąsiedzi zamordowanego biskupa z wioski El Chal, z gminy Santa Ana, […]
W całej Gwatemalii obchodzono szóstą rocznicę morderstwa dokonanego przed sześciu laty na pomocniczym biskupie staolicy kraju, Juan José Gerardi Conedera. Studenci i wierni katoliccy niosąc transparenty i czerwone róże od wczesnych godzin rannych odwiedzali podziemia katedry, w której pochowane są szczątki zamordowanego w 1998 r. biskupa.
Innym wzruszającym momentem obchodów tej rocznicy był tzw. “Cichy Marsz”, który przeprowadzili sąsiedzi zamordowanego biskupa z wioski El Chal, z gminy Santa Ana, ze wschodniego departamentu Petén. Marsz zaczął się na przeciw kościoła parafialnego, a skończył na cmentarzu, gdzie pochowane są zwłoki 47 ofiar konfliktu zbrojnego.
Ruch Biskupa Gerardi oraz Ruch Praw Człowieka Gwatemali (Oficina de Derechos Humanos del Arzobispado de Guatemala — ODHA) zaprezentowały książkę “Szliśmy ku życiu”, która została poświęcona pamięci uczniów szkół średnich i studentów szkół wyższych porwanych i zamordowanych w czasach wojny domowej.
Gerardi został zamordowany dwa dni po dokonaniu przez niego publicznej prezentacji dokumentu “Nigdy Więcej Gwatemalo”, w którym oskarżono wojsko o 90% zbrodni dokonanych podczas wojny domowej trwającej przez 36 lat, a skończonej w 1996 r.
W czerwcu zostali skazani przez Trybunał Kraju na 30 lat więzienia następujący wojskowi: Byron Lima Oliva, Byron Disrael Lima Estrada i Obdulio Villanueva. Jako współwinnego zbrodni na 25 lat więzienia skazno również księdza Mario Orantes Nájera.
Według odwokata Mario Domingo Montejo, który reprezentuje ODHA, na ławie oskarżonych powinno również zasiąść pięciu innych wojskowych, w tym półkownik Rudy Pozuelos Alegria, były wojskowy szef gabinetu prezydenckiego, który miał faktycznie zlecić morderstwo Gerardiego.