Wielka Sobota u chrzescijan na Wschodzie
- 10 kwietnia, 2004
- przeczytasz w 2 minuty
Wielka i Święta Sobota jest dniem, w którym bizantyjski wschód wspomina „pogrzeb ciała bożego i zstąpienie do otchłani Pana, Boga i Zbawiciela naszego Jezusa Chrystusa”. Najbardziej charakterystyczną dla tego dnia częścią liturgii jest jutrznia (Orthos) wraz ze słynnymi i drogimi pobożności wschodniej Enkomia — lamentacjami wysławiającymi Jezusa. Choć jest to oryginalnie modlitwa o świcie dnia, prawie zawsze antycypowana bywa późnym wieczorem w Wielki Piątek. Sobotnie czuwanie […]
Wielka i Święta Sobota jest dniem, w którym bizantyjski wschód wspomina „pogrzeb ciała bożego i zstąpienie do otchłani Pana, Boga i Zbawiciela naszego Jezusa Chrystusa”. Najbardziej charakterystyczną dla tego dnia częścią liturgii jest jutrznia (Orthos) wraz ze słynnymi i drogimi pobożności wschodniej Enkomia — lamentacjami wysławiającymi Jezusa. Choć jest to oryginalnie modlitwa o świcie dnia, prawie zawsze antycypowana bywa późnym wieczorem w Wielki Piątek.
Sobotnie czuwanie wiernych przy grobie Chrystusa, przedstawionym przez Epitaphion (płaszczenicę), wśród sugerowanych przez liturgię hymnów pochwalnych i lamentacji przeplatane jest wersetami psalmu 118. Oprócz dwóch troparianów, śpiewanych już od Piątku, przy końcu nieszporów dodaje się nowy:
Kiedy zstąpiłeś w śmierć, o Życie Nieśmiertelne, wówczas piekło zostało uśmiercone przez blask twojego bóstwa; a kiedy później wskrzesiłeś martwych z głębokości otchłani, wszystkie potęgi niebiańskie śpiewały: o Chryste, Boże nasz, który dajesz życie, chwała Tobie!”
Śmierć i oczekiwanie, płacz i chwała Dawcy Życia to wciąż powracające tematy liturgii Wielkiej Soboty, która swój punkt kulminacyjny znajduje w celebracji Liturgii eucharystycznej św. Bazylego, sprawowanej łącznie z nieszporami wraz z 15 czytaniami biblijnymi (z księgi Rodzaju, Wyjścia, Jozuego, Izajasza, Sofoniasza, Jeremiasza, Daniela…) na początku. Jest to dawna liturgia chrzcielna. W miejsce Trisaghionu (Świety Boże…), przed czytaniem listu apostolskiego, trzy razy śpiewa się wersety św. Pawła z Listu do Galatów 3,27: „Którzy zostaliście zanurzeni w Chrystusie, zostaliście przyobleczeni w Chrystusa. Alleluja!”.