Wielki Post u chrześcijan wschodnich
- 13 marca, 2005
- przeczytasz w 2 minuty
W poniedziałek rozpoczyna się Wielki Post u chrześcijan wschodnich, posługujących się kalendarzem juliańskim. — Wielki Post wygląda u nas i u prawosławnych podobnie, trwa siedem tygodni — mówi ks. Ireneusz Kondrów, proboszcz greckokatolickiej parafii w Hłomczy k. Sanoka. — Rozpoczyna się w poniedziałek 14 marca, kończy 30 kwietnia w Wielką Sobotę. Paschę, czyli Zmartwychwstanie Chrystusa będziemy świętować w niedzielę 1 maja — dodaje. — W Wielkim Poście Eucharystię odprawiamy tyko […]
W poniedziałek rozpoczyna się Wielki Post u chrześcijan wschodnich, posługujących się kalendarzem juliańskim. — Wielki Post wygląda u nas i u prawosławnych podobnie, trwa siedem tygodni — mówi ks. Ireneusz Kondrów, proboszcz greckokatolickiej parafii w Hłomczy k. Sanoka. — Rozpoczyna się w poniedziałek 14 marca, kończy 30 kwietnia w Wielką Sobotę. Paschę, czyli Zmartwychwstanie Chrystusa będziemy świętować w niedzielę 1 maja — dodaje.
- W Wielkim Poście Eucharystię odprawiamy tyko w niedziele. Jest to uroczysta liturgia św. Bazylego Wielkiego, a przez cały rok sprawujemy mszę św. według liturgii św. Jana Chryzostoma. Różnica polega na tym, że modlitwy są wtedy dłuższe, bardziej urozmaicone śpiewy mają inną melodię, także dłuższe są ciche modlitwy kapłana — wyjaśnia ks. Kondrów. — W środy i piątki spotykamy się w cerkwi na liturgii uprzednio uświęconych darów, na którą składa się wieczernia, czyli nieszpory oraz obrzęd przyjęcia Komunii św. Kiedy wchodzimy do cerkwi, żegnamy się trzy razy, w Wielkim Poście dodatkowo kłaniamy się trzy razy do ziemi — uzupełnia ks. Kondrów.
Dla katolików zachodnich jedynym postnym dniem w tygodniu jest piątek. U chrześcijan wschodnich dodatkowo są to środy całego roku, a w Wielkim Poście wierni jedynie w niedziele nie są zobowiązani do umartwień postnych. Według dawnej tradycji wschodniej, w pierwszy poniedziałek i wtorek Wielkiego Postu wcale nie spożywano pokarmów, stąd nazwa tych dni Czysty Poniedziałek i Czysty Wtorek. W przeddzień rozpoczęcia Wielkiego Postu, następuje Niedziela Przebaczenia, w monasterach (klasztorach) i cerkwiach pod koniec wieczerni, przełożony lub proboszcz klęka przed wiernymi i prosi o przebaczenie, mówiąc: “Przebaczcie mi, grzesznemu”. Następnie zgromadzeni czynią to samo wobec przełożonego czy proboszcza, potem wszyscy klękają przed sobą i nawzajem proszą o przebaczenie grzechów.
- Pełna liturgia pokutna, odprawiana według kanonu św. Andrzeja z Krety, trwa kilka godzin, składa się m. in. z 240 pokłonów do ziemi — wyjaśnia ks. I. Kondrów. — W ramach współpracy i dialogu, w tym roku zaprosiliśmy do naszej parafii ks. Ireneusza, który to nabożeństwo będzie sprawował również w naszym franciszkańskim kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. Zapraszam na ekumeniczną liturgię pokutną, która odbędzie się w sobotę 19 marca o godzi. 19.00 — mówi proboszcz o. Stanisław Glista OFMConv.
Na zdjęciu cerkiew św. Proroka Eliasza w Hłomczy, gdzie proboszczem jest ks. I. Kondrów.