Zmiany w afrykańskim luteranizmie
- 22 grudnia, 2005
- przeczytasz w 2 minuty
Niektóre Kościoły luterańskie w Afryce czekają poważne zmiany. Kościół Ewangelicko-Luterański w Zimbabwe wybrał nowego zwierzchnika oraz zdecydował się na wprowadzenie urzędu biskupa Kościoła, natomiast Kościoły luterańskie w Namibii dążą do wprowadzenia jednolitych struktur kościelnych kraju. Przyczynkiem do reform jest również wybór nowego biskupa Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła w Namibii. Zimbabwe (d. Rodezja) Od 1 stycznia 2006 roku Ewangelicko-Luterański Kościół Kościół Zimbabwe będzie miał zwierzchnika z tytułem biskupa. […]
Niektóre Kościoły luterańskie w Afryce czekają poważne zmiany. Kościół Ewangelicko-Luterański w Zimbabwe wybrał nowego zwierzchnika oraz zdecydował się na wprowadzenie urzędu biskupa Kościoła, natomiast Kościoły luterańskie w Namibii dążą do wprowadzenia jednolitych struktur kościelnych kraju. Przyczynkiem do reform jest również wybór nowego biskupa Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła w Namibii.
Zimbabwe (d. Rodezja)
Od 1 stycznia 2006 roku Ewangelicko-Luterański Kościół Kościół Zimbabwe będzie miał zwierzchnika z tytułem biskupa. Zostanie nim ks. dziekan Naison Shava. W urząd biskupa zostanie wprowadzonych jeszcze dwóch dziekanów. Synod Kościoła zadecydował na początku grudnia br., że dziekanaty będą nazywały się diecezjami, diecezjami ich zwierzchnicy biskupami diecezjalnymi. Jeden z nich będzie biskupem Kościoła.
Biskupem Diecezji Wschodniej z siedzibą w Harare będzie ks. John S. Moyo, odpowiedzialny dotychczas za sprawy misji i młodzieży. Diecezją Zachodnią (Matebeleleland) kierować będzie biskup-elekt Stephen M. Dube, dyrektor szkoły biblijnej w Panama. Nowy zwierzchnik Kościoła będzie równocześnie biskupem Diecezji Centralnej z siedzibą w Mberengwa.
Przekształcenie dekanatów w diecezje było priorytetowe. Chcieliśmy w ten sposób usprawnić funkcjonowanie Kościoła – powiedział urzędujący jeszcze zwierzchnik Kościoła, bp Litsietsi Maqethuka Dube. Biskup Dube stał na czele Kościoła w Zimbabwe od pięciu lat i był szóstym, czarnoskórym biskupem Kościoła, który został założony w 1903 roku przez szwedzkie misje luterańskie. Kościół posiada 130 tysięcy członków i od 1963 należy do Światowej Federacji Luterańskiej.
Namibia
Połowa ludności namibijskiej jest wyznania ewangelicko-luterańskiego. W kraju działają trzy Kościoły luterańskie, legitymujące się różną historią powstania. Największy z nich, Ewangelicko-Luterański Kościół w Namibii posiada ponad 640 tys. wiernych. Z kolei Kościół Ewangelicko-Luterański w Republice Namibii 300 tys. członków, a niemieckojęzyczny Kościół Ewangelicko-Luterański w Namibii zaledwie 6,5 tysiąca.
Właśnie ten ostatni Kościół ma od niedawna nowego biskupa, którym został ks. Erich Hertel. Zastąpił on bp. Reinharda Kedinga, który po 12 latach powrócił do Niemiec. Nowy biskup obejmie swój urząd dopiero w maju 2006 roku. Do tego czasu Kościołem kierować będzie ks. Erach Rust, zastępca dotychczasowego biskupa.
W namibijskim luteranizmie od dawna nie ustają działania na rzecz stowrzenia jednolitych struktur kościelnych. Poszczególne synody Kościołów zajmują się projektem powołania wspólnych władz dla wszystkich luteranów w postaci Zjednoczonej Rady Kościelnej Namibijskich Kościołów Ewangelicko-Luterańskich. Proces zjednoczenia ułatwia fakt, że Kościoły te należą do Światowej Federacji Luterańskiej, co oznacza, że są w pełnej komunii.