Zmiany w ŚFL — podsumowanie spotkania Rady ŚFL
- 10 września, 2004
- przeczytasz w 3 minuty
Od 1. do 7. września br. odbradowała w Genewie 49-osobowa Rada Światowej Federacji Luterańskiej (ŚFL), którą wybrano podczas ostatniego Zgromadzenia Ogólnego ŚFL w kanadyjskim Winnipeg. Zgodnie z decyzją Rady ks. dr Ishmael Noko pozostanie przez kolejne siedem lat sekretarzem generalnym ŚFL, a sama Komunia Luterańska powiększyła się o trzy nowe Kościoły członkowskie z Czech, Holandii i Ghany. Rada zajęła się także określeniem priorytetów działania na kolejne lata. Biskup Mark […]
Od 1. do 7. września br. odbradowała w Genewie 49-osobowa Rada Światowej Federacji Luterańskiej (ŚFL), którą wybrano podczas ostatniego Zgromadzenia Ogólnego ŚFL w kanadyjskim Winnipeg. Zgodnie z decyzją Rady ks. dr Ishmael Noko pozostanie przez kolejne siedem lat sekretarzem generalnym ŚFL, a sama Komunia Luterańska powiększyła się o trzy nowe Kościoły członkowskie z Czech, Holandii i Ghany. Rada zajęła się także określeniem priorytetów działania na kolejne lata.
Biskup Mark Hanson, urzędujący prezydent ŚFL podkreślił, że celem spotkania było przede wszystkim pogłębienie relacji między Kościołami członkowskimi ŚFL, a nie podejmowanie zobowiązujących dla całej Wspólnoty decyzji. Wśród priorytetów ŚFL biskup Hanson, który jest zwierzchnikiem Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Ameryce (ELCA), wymienił cztery punkty:
- wzmocnienie wspólnoty Kościołów luterańskich w działalności misyjnej
- pogłębienie ekumenicznych zobowiązań oraz wspieranie dialogu międzyreligijnego
- świadectwo Bożego uzdrowienia, pojednania i sprawiedliwości w Kościele i społeczeństwie
- wzmocnienie komunikacji wewnątrz ŚFL
Członkowie Rady ŚFL wezwali ponadto do zacieśnienia współpracy między ŚFL a Światowym Aliansem Reformowanym (WARC). Biskup Hanson poinformował, że następne spotkanie Rady ŚFL odbędzie się w dniach 31. sierpnia‑7. września 2005 roku w Jerozolimie na zaproszenie Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Jordanii (ELKJ). Biskup Munib A. Younan, zwierzchnik ELKJ, już kilkakrotniezapraszał członków Rady ŚFL doJerozolimy, jednakże napięta sytuacja w regionie uniemożliwiała dotychczasprzyjęcie zaproszenia. Kolejne Zgromadzenie Ogólne ŚFL odbędzie się w 2010 roku.
Decyzje Rady
Rada ŚFL postanowiła powołać panią Karin Achtelstetter (43) z Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Bawarii na stanowisko zastępcy sekretarza generalnego ŚFL. Stanowisko to pełnił dotychczas norweski duchowny ks. Sven Oppengaard. Pani Schtelstetter studiowała teologię ewangelicką oraz publicystykę chrześcijańską na Uniwersytecie Fryderyka Aleksandra w Erlangen oraz pełniła funkcję referenta ds. mediów w Światowej Radzie Kościołów (ŚRK) w Genewie. Schtelstetter będzie nadal kierowaćbiurem ŚFL ds. komunikacji.
Zgodnie z zapowiedzią Rada ŚFL powołała grupę roboczą, która zajmie się wypracowaniem “gramatyki” etyki luterańskiej. Grupa składa się z ośmiu osób, które reprezentują siedem regionów ŚFL (Afryka, Azja, Europa Środkowo-Wschodnia, Europa Zachodnia, Ameryka Północna, Ameryka Łacińska, kraje nordyckie). Na czele grupy stoi ks. Kristin Tomasdottir z Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Islandii, a region Europy Środkowo-Wschodniej reprezentować będzie bp Mindangas Sabutis, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego na Litwie.
Do głównych zadań grupy należeć będzie opracowanie stanowiska wobec aktualnych problemów społecznych, dotyczących sprawiedliwości i seksualności człowieka, uwzgldniając aspekt historyczny, biblijny, teologiczny oraz etyczny. Grupa robocza nie posiada mandatu wypracowania stanowiska, które miałoby obowiązywać całą wspólnotę ŚFL, lecz ma za zadanie wesprzeć dialog wewnątrz Kościołów Luterańskich — powiedział bp Mark Hanson.
W odniesieniu do ordynacji kobiet biskup Mark Hanson podkreślił, że ŚFL nie zrezygnuje z dyskusji na ten temat i będzie zachęcać Kościoły członkowskie, które jeszcze nie ordynują kobiet do dyskusji. Ordynacja kobiet nie może być warunkiem członkostwa w ŚFL, a dialog wokół ordynowania kobiet do służby w Kościele musi być prowadzony we wzajemnym poszanowaniu — dodał ks. dr Ishmael Noko.
Zobacz także:
Ekumenizm.pl: Wzrosła liczba członków ŚFL