Z dziejów monasteru supraskiego
- 9 grudnia, 2005
- przeczytasz w 3 minuty
Z przyjemnością i satysfakcją informujemy, iż staraniem i nakładem Fundacji OIKONOMOS ukazała się książka pt.: “Z dziejów monasteru supraskiego. Materiały międzynarodowej konferencji naukowej. Supraski monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogarodzicy i jego historyczna rola w rozwoju społeczności lokalnej i dziejach państwa.” Książka ta stanowi pokłosie międzynarodowa konferencja naukowa, która odbyła się w dniach 10–11 czerwca 2005 roku w Supraślu i Białymstoku. Odbyła się ona z okazji 500 rocznicy nadania […]
Z przyjemnością i satysfakcją informujemy, iż staraniem i nakładem Fundacji OIKONOMOS ukazała się książka pt.: “Z dziejów monasteru supraskiego. Materiały międzynarodowej konferencji naukowej. Supraski monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogarodzicy i jego historyczna rola w rozwoju społeczności lokalnej i dziejach państwa.”
Książka ta stanowi pokłosie międzynarodowa konferencja naukowa, która odbyła się w dniach 10–11 czerwca 2005 roku w Supraślu i Białymstoku. Odbyła się ona z okazji 500 rocznicy nadania temu monasterowi Tomosu przez patriarchę Konstantynopola Joachima w 1505 r.
Publikacja zawiera teksty 16 referatów wygłoszonych podczas konferencji. W swych wystąpieniach ich autorzy skoncentrowali się na znaczeniu monasteru supraskiego dla społeczności prawosławnej w Polsce, roli jaką odgrywał i odgrywa w regionie oraz kraju.
„Zakres przedmiotowy prezentowanych artykułów – jak napisał w recenzji wydawniczej Biskup Białostocki i Gdański Jakub – jest bardzo szeroki. Dotyczą one różnych dziedzin wiedzy, poczynając od historii i teologii, poprzez piśmiennictwo i architekturę, po muzykologię i archiwistykę”. Istotne znaczenie posiada też fakt, że autorami prezentowanych artykułów są w przeważającej mierze znane i uznane osoby – wybitni przedstawiciele życia naukowego z kraju i zagranicy, na czele z profesorami: ks. prof. metropolitą Sawą (Hrycuniakiem), profesorami Aleksandrem Naumowem, ks. Marianem Bendzą, Nadieżdą Morozową, Anatolijem Konotopem, Aleksanderem Grygorowiczem i Zoją Jaroszewicz-Pieresławcew.
W swych wystąpieniach autorzy starali się uporządkować stan wiedzy dotyczącej monasteru supraskiego, ale – jak pisze w drugiej z recenzji wydawniczych dr Jarosław Matwiejuk – „również ukazać jego wielką rolę w dziejach państwa polskiego oraz przedstawić wpływ monasteru na rozwój społeczności lokalnej, a w szczególności podlaskiej”. Dlatego też wiele spośród zawartych w książce referatów posiada charakter nowatorski i stanowi rozwinięcie dotychczasowego stanu badań. Tym samym publikacja ta zdaje się stanowić znaczny wkład naukowy we wspomnianych dziedzinach wiedzy. Ważne wydaje się też to, że wydanie zbioru artykułów powinno również przyczynić się do upowszechnienia wiedzy o monasterze supraskim i jego dużym znaczeniu dla rozwoju regionu i państwa.
Integralną część publikacji stanowi płyta CD, zawierająca nagrania – głównie pieśni z Irmologionu Supraskiego – kilku chórów, których występy odbyły się również z okazji 500-lecia nadania Tomosu. Znajduje się tu również przyjęta przez aklamację na zakończenie konferencji Deklaracja „duchownych i świeckich prawosławnych intelektualistów od lat zajmujących się kulturą i duchowością Prawosławia na ziemiach Rzeczypospolitej” oraz szereg fotografii, na których znajdują się zarówno występujący podczas konferencji referenci, jak i inne zdjęcia dokumentujące przebieg spotkania.
Po publikację tę powinni sięgnąć nie tylko naukowcy i specjaliści, ale również osoby interesujące się bogatą spuścizną monasteru supraskiego i Prawosławia w całości na terenach Rzeczypospolitej.
Książka jest dostępna m.in. w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku (ul. Św. Mikołaja 5) oraz w internecie.