Zawieszono proces beatyfikacyjny Romero
- 22 lutego, 2008
- przeczytasz w 2 minuty
Arcybiskup Oscar Romero został zamordowany w stolicy Salwadoru, El Salvador, podczas oprawiania mszy w 1980 roku. Dla wielu Latynosów jest on męczennikiem za wiarę, ale jego proces beatyfikacyjny w Watykanie stanął w miejscu, ponieważ, jak oświadczył kardynał José Saraiva Martins, władze kościelne badają, czy rzeczywiści zginął on z przyczyn religijnych. Kardynał Martins stoi na czele watykańskiej Kongregacji do Spraw Świętych. Dodał on, że aby jakiś wierny katolicki został uznany […]
Arcybiskup Oscar Romero został zamordowany w stolicy Salwadoru, El Salvador, podczas oprawiania mszy w 1980 roku. Dla wielu Latynosów jest on męczennikiem za wiarę, ale jego proces beatyfikacyjny w Watykanie stanął w miejscu, ponieważ, jak oświadczył kardynał José Saraiva Martins, władze kościelne badają, czy rzeczywiści zginął on z przyczyn religijnych.
Kardynał Martins stoi na czele watykańskiej Kongregacji do Spraw Świętych. Dodał on, że aby jakiś wierny katolicki został uznany za męczennika, to musi on zostać zamordowany „z nienawiści do wiary”. Mogą bowiem istnieć inne powody dokonania na kimś morderstwa, jak np. polityczne czy społeczne.
Nowe wymagania w sprawie wyniesienia kogoś na rzymskokatolickie ołtarze są bardziej rygorystyczne i domagają się od biskupów większego „rozsądku”, kiedy ci decydują się na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego i wskazują na zaistniałe, potrzebne na ogłoszenie kogoś błogosławionym lub świętym cuda.
Kardynał Saraiva Martins sugerował nie tak dawno, że Watykan w czasach Jana Pawła II był przeciążony beatyfikacjami i kanonizacjami. W chwili obecnej istnieje w toku 2.200 procesów beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych, w tym, wśród zawieszonych i czekających na dalsze wyjaśnienia znajduje się osoba arcybiskupa Romero. Kardynał chce większego rygoryzmu w badaniach historii życia kandydatów na ołtarze.
Jan Paweł II w ciągu 27 lat swojego pontyfikatu beatyfikował 1338 osób, a kanonizował 48, czyli więcej, aniżeli wszyscy jego poprzedncy razem, od kiedy w XVI wieku wprowadzono aktualne zasady przeprowadzania beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych procesów.