Zwolnili 35 ewangelikalnych chrześcijan
- 1 marca, 2008
- przeczytasz w 2 minuty
Władze Erytrei zwolniły 16 lutego po sześciu tygodniach przetrzymywania w areszcie 35 ewangelikalnych chrześcijan, kobiet i mężczyzn, którzy zostali schwytani przez funkcjonariuszy służby bezpieczeństwa w mieście Massawa,6 stycznia podczas celebracji domowego nabożeństwa. Dalej jednak trwają prześladowania chrześcijan pozostajacych poza oficjalnie uznawanymi przez państwo Kościołami. Oficjalnie nie postawiono im żadnego zarzutu. W areszcie odmówiono im prawo do otrzymania odwiedzin najbliższych. Trzy dni wcześniej władze zwolniły 10 członków […]
Władze Erytrei zwolniły 16 lutego po sześciu tygodniach przetrzymywania w areszcie 35 ewangelikalnych chrześcijan, kobiet i mężczyzn, którzy zostali schwytani przez funkcjonariuszy służby bezpieczeństwa w mieście Massawa,6 stycznia podczas celebracji domowego nabożeństwa. Dalej jednak trwają prześladowania chrześcijan pozostajacych poza oficjalnie uznawanymi przez państwo Kościołami.
Oficjalnie nie postawiono im żadnego zarzutu. W areszcie odmówiono im prawo do otrzymania odwiedzin najbliższych.
Trzy dni wcześniej władze zwolniły 10 członków (7 mężczyzn i 3 kobiety) Kościoła Pełnej Ewangelii, więzionych od pięciu lat w wojskowym więzieniach w mieście Assabi Adi-Abyto. Na komisariacie policji w Asmarze dalej przebywa więziony od 5 miesięcy pastor Kościoła Kale Hiwot, Oqbamichael Tekle-Haimanot. Został aresztowany 1 października ubiegłego roku. Przedtem już odbył 10 miesięcy w obozie pracy przymusowej w obozie wojskowym w Sawa, jako kara za udział 9 stycznia 2005 roku w chrześcijańskim ślubie w Barentu.
W ostatnich pięciu latach aresztowano i często torturowano w Erytrei tysiące ewangelikalnych chrześcijan, którzy nie zgodzili się należeć do trzech oficjalnych Kościołów: prawosławnego (przedchalcedoński), luterańskiego i rzymskokatolickiego. Żaden z nich nie został formalnie o nic oskarżony, nie wytoczono im procesów, ani również nie był osądzony i skazany.
Jedną z tych, co przeszli przez prześladowania w Eytrei, była piosenkarka Helen Berhane z Kościoła Rema. W 2006 roku została zwolniona z więzienia (była więziona w metalowym kontenerze i torturowana, aby wyrzekła się swojej wiary), a w październiku 2007 roku otrzymała azyl polityczny w Danii.
Erytreajest krajem religijnie podzielonym na chrześcijaństwo i islam — każdą z nich wyznaje około połowa populacji kraju. Chrześcijanie należą głównie do Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego Tewahedo (tewahedo oznacza ‘zrobiony jako jeden’). Muzułmanie to najczęściej wyznawcy odłamu sunnickiego.