Folkekirke: Kościół trochę inny
- 16 października, 2003
- przeczytasz w 8 minut
Kościół Ludowy (Folkekirke, Kościół Ewangelicko-Luterański w Danii) wyróżnia się na tle pozostałych Kościołów luterańskich w Skandynawii. Jako jedyny nie posiada sukcesji apostolskiej (rozumianej jako successio ordinis), synodu i konsystorza. Podczas gdy Kościół Szwecji stracił status Kościoła państwowego, a Kościół Norwegii chce podążyć jego śladami, Duńczycy ani myślą o zmianie statusu Folkekirke. Wręcz przeciwnie, mimo trwającego właśnie konfliktu kleru z ministrem ds. wyznaniowych, żadna siła polityczna takich zmian nie chce…
Większe zainteresowanie
W Danii wciąż wzrasta zainteresowanie religią. Trend ten jest odczuwalny także w narodowym Kościele. Obecnie więcej chrześcijan przyłącza się do wspólnoty, niż ją opuszcza. Przyjęcie do Kościoła najczęściej następuje poprzez chrzest (80 proc. luteranów zostało ochrzczonych w wieku niemowlęcym). Zdarza się też, że młodzież w wieku 12–14 lat przyjmuje chrzest w połączeniu z konfirmacją. Ta grupa stanowi trzecią część nowych członków Folkekirke. Spośród wszystkich nastolatków, ponad 80 proc. przystępuje do konfirmacji, którą poprzedzają prowadzone przez księży nauki.
Dość dużą aktywnością wykazują się także dorośli luteranie, którzy biorą aktywny udział w życiu parafii. Wiele z nich organizuje np. kursy religioznawcze i teologiczne.Doświadczenie pokazuje, że Duńczycy najczęściej odwiedzają kościół, kiedy dzieje się w nim coś “niezwykłego” — dużą popularnością wśród wiernych cieszą się nabożeństwa odprawiane o północy, modlitwy z bogatą oprawą muzyczną lub spotkania, podczas których przemawia znana osobowość życia publicznego. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się też nabożeństwa rodzinne.
Niedzielne nabożeństwo
Kulminacją każdego tygodnia jest poranne nabożeństwo niedzielne, prowadzone zgodnie z liturgią ustaloną przez biskupów i zatwierdzoną przez królową. Każdego roku w duńskich kościołach odprawia się ok. 140 tys. nabożeństw, średnio 63 w każdej parafii.Oblicza się, że bierze w nich udział ok. 4 proc. członków Kościoła, jednak statystyki te kształtują się bardzo różnie, w zależności od parafii. Odsetek ten zwiększa się też podczas religijnych festiwali, chrzcin i konfirmacji. Co szósty Duńczyk uczestniczy w nabożeństwie wigilijnym.Nauczanie Kościoła ewangelicko-luterańskiego opiera się na Biblii i jej wykładni zawartej w ekumenicznych wyznaniach wiary pierwszych wieków, Konfesji Augsburskiej i Małym Katechizmie ks. Marcina Lutra. Jednak nieoficjalnie za “księgę symboliczną” uznaje się także… śpiewnik. Zdaniem wielu, to właśnie ta publikacja w dużej części uformowała w świadomości Duńczyków rozumienie chrześcijaństwa. Zaledwie kilkadziesiąt pieśni w nim zawartych pochodzi z XX stulecia. Większość, to kompozycję N. F. S. Grundtviga (1783–1872), Thomasa Kingo (1634–1703) i Hansa Adolfa Brorsona (1694–1764). W tym roku, po wielu latach przygotowań, Folkekirke wprowadziło do użycia nowy śpiewnik — Den Danske Salme Bog.
Urząd pasterski
Teologia to Danii najstarszy fakultet uniwersytecki. Aby zostać duchownym Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Danii trzeba być obywatelem Królestwa Danii, mieć ukończone 25 lat, należeć do Kościoła i — kwestia najważniejsza — posiadać dyplom z teologii wydany przez duńską uczelnię (studia trwają 5 lub 6 lat).Na niektórych, rolniczych obszarach królestwa, dwie lub trzy parafie są obsługiwane przez jednego duchownego. Większe parafie zatrudniają nawet po 3 pastorów. W Folkekirke służy ok. 2 tys. księży.
Wybór pastora leży w gestii rady parafialnej. Jednak po instalacji rada może go odwołać jedynie w nadzwyczajnych przypadkach. W Danii urząd nauczycielski jest niezależny od rad parafialnych. Do obowiązków pastora należy głoszenie Ewangelii, zapewnienie parafianom duszpasterskiej opieki oraz celebracja chrzcin, konfirmacji, ślubów i pogrzebów.Niezależnie od księży “parafialnych”, w Kościele pracuje 42 duchownych wykonujących swą posługę w szpitalach, więzieniach, instytucjach edukacyjnych czy wojskowych.W ostatnich latach urząd pastorski w Folkekirke coraz częściej zajmowany jest przez kobiety. Pierwsza ordynacja kobiety na duchownego odbyła się już w 1947 roku. Obecnie aż jedna trzecia spośród duńskich księży luterańskich to kobiety. W przyszłości nastąpi najprawdopodobniej dalsza feminizacja urzędu. Ze statystyk wynika, że stanowią one obecnie 58 proc. studentów pierwszego roku teologii. Wśród 12 duńskich biskupów są 2 biskupki.
Organizacje wolontaryjne
Instytucje tego typu odgrywają w życiu Kościoła bardzo istotną rolę. Wiele z nich działa w ścisłej kooperacji z poszczególnymi parafiami. Jednak nawet wtedy pozostają od nich niezależne, samodzielnie podejmując decyzje dotyczące własnej działalności. Pomoc finansową takim organizacjom zapewniają prywatni lub publiczni donatorzy. Także rząd przekazuje pieniądze na konkretne cele, najczęściej ze sfery socjalnej lub edukacyjnej.Wolontariusze pracują najczęściej wśród dzieci oraz osób z tzw. marginesu społecznego — narkomanów, alkoholików i prostytutek.
Podczas pracy z dziećmi kładzie się nacisk na głoszenie Dobrej Nowiny oraz aspekty edukacyjne i rekreacyjne. Najmłodsi spotykają się w klubach i przykościelnych salach, a także na obozach, gdzie prowadzone są nabożeństwa pod otwartym niebem.Stowarzyszenia wolontaryjne organizują także prace misyjne. Folkekirke zaczął tworzyć własne misje na początku XVIII wieku.
Kościół i państwo
W Danii istnieją bardzo ścisłe powiązania między państwem a Kościołem Ludowym. Paragraf 4 konstytucji mówi, że Folkekirke ma status Kościoła narodowego i jest wspierany przez państwo. Parlament — Folketinget — jest dla niego najwyższą władzą ustawodawczą, a minister do spraw religijnych — administracyjną. Ten ostatni, w imieniu rządu, składa propozycje rozwiązań legislacyjnych, które są następnie rozpatrywane i głosowane przez parlament. Zgodnie z tradycją, zanim jakiś akt prawny dotyczący religii zostanie zaakceptowany, Folketinget powinien wypracować dla niego szeroką akceptację. W ostatnich latach ustawodawstwo kościelne znacznie umocniło tendencje demokratyczne w Kościele i dało radom parafialnym znaczną niezależność finansową.
Utrzymanie Folkekirke kosztuje ok. 4 mld duńskich koron rocznie. 3 miliardy pochodzą z podatków płaconych przez wiernych. Ponadto, państwo przekazuje Kościołowi każdego roku jednorazową dotację (ok. 500 mln DKK) lub zwraca 12 proc. całkowitych wydatków. W zamian za wsparcie finansowe Kościół przejął od państwa wiele funkcji społecznych — m.in. zarządza cmentarzami, prowadzi rejestry narodzin, zgonów i imion oraz sprawuje opiekę nad zabytkowymi obiektami sakralnymi i całym mieniem Kościoła. 500 mln koron w budżecie pochodzi z przychodów własnych Folkekirke.
Dania jest podzielona na 12 diecezji i 103 dekanaty. Na czele każdej diecezji stoi biskup, pełniący najwyższą władzę w sprawach duchowych. Wszyscy biskupi są wobec siebie równi. Jednak biskup Kopenhagi pełni kilka specjalnych funkcji. Konsekruje m.in. nowych biskupów i pełni rolę reprezentacyjną. W odróżnieniu od innych Kościołów luterańskich, Folkekirke nie posiada synodu ani konsystorza, który mógłby wypowiadać się w imieniu wspólnoty. Zgodnie z prawem monarcha musi należeć do Kościoła Ludowego.
Wyspy Owcze i Grenlandia
Wyspy Owcze i Grenlandia to terytoria autonomiczne Królestwa Danii, które tworzą dwie z dwunastu diecezji Kościoła. Na leżących na Atlantyku 17 wyspach mieszka 45 tys. ludzi. 85 proc. populacji należy do Folkekirke. Diecezja ta odznacza się wysokim odsetkiem wiernych regularnie biorących udział w nabożeństwach. Rolę kościoła katedralnego pełni świątynia Havnar w Torshavn.Na Grenlandii 56 tys. ludzi zamieszkuje obszar 50 razy większy od obszaru Danii właściwej. Nabożeństwa odprawiane są w kościołach i szkolnych kaplicach na całym terytorium wyspy. Zaledwie kilku księży jest tam wspomaganych przez ok. 100 katechetów. Katedrą jest Kościół Naszego Zbawiciela w Nuuk.
Ruchy wewnątrzkościelne
W wielu duńskich parafiach można odnaleźć nieduże budynki o bardzo prostej konstrukcji. To pozostałości, a jednocześnie symbole dwóch ruchów wewnętrznych w Folkekirke — Home Mission i grundtvigianów.Pierwszy reprezentuje nurt przebudzeniowy, nawołujący chrześcijan do świadomej konwersji i związania swojego życia z Jezusem. Home Mission reprezentuje konserwatywne podejście do Biblii (sprzeciwia się m.in. ordynacji kobiet i błogosławieniu związków homoseksualnych) i bardzo często reprezentuje krytyczne wobec Kościoła stanowisko.
Grundtvigianism, ruch nazwany tak na cześć N. F. S. Grundtviga, duchownego i znanego autora pieśni, miał w przeszłości bardzo duży wpływ na rozwój kościelnej legislacji i edukacji. N. F. S. Grundtvig uważał, że w centrum chrześcijańskiego życia nie znajduje się “właściwa wiara” lub konkretne religijne przeżycie, a fakt, iż przez chrzest ludzie stają się dziećmi Boga.Wśród kandydatów do rad parafialnych nadal można odnaleźć przedstawicieli obydwu opisanych ruchów.
Misja poza granicami
Działalność misyjną Folkekirke prowadzi od blisko 300 lat. W 1705 r. ówczesny monarcha wysłał dwóch niemieckich księży misjonarzy do duńskiej kolonii — Trankebar w Indiach. Kilka lat później, duński pastor Hans Egede wyruszył na Grenlandię, aby szerzyć chrześcijaństwo wśród Eskimosów.Obecnie w Królestwie Danii działa 35 stowarzyszeń misyjnych, w których pracuje ponad 500 misjonarzy. Misją objęte są kraje afrykańskie, azjatyckie, południowo afrykańskie, europejskie oraz Indie. Zdarza się, że stowarzyszenia otrzymują od państwa pomoc finansową, generalnie jednak utrzymują swoją działalność z dobrowolnych datków.
Kościół Ludowy stara się utrzymać kontakt także z wiernymi przebywającymi poza krajem. W wielu portach świata znajdują się parafie dla duńskich żeglarzy i rybaków. Ponadto, duńskie kongregacje działają w wielu europejskich krajach, a także w Kanadzie, Argentynie, Australii i Izraelu. Służą w nich księża zatrudnieni przez Duński Kościół za Granicą. Wśród duńskiej mniejszości zamieszkującej południowy Schlezwig działa 41 parafii liczących ok. 7 tys. wiernych, którym służy 24 duchownych.
Folkekirke a inne wspólnoty
Wolność religijną wprowadzono w Danii w 1849 r. Od tego czasu wszystkie wspólnoty chrześcijańskie mają prawo prowadzenia działalności na terenie kraju. Obecnie w królestwie funkcjonuje 15 Kościołów. Wiele z nich z roku na rok zyskuje nowych wiernych, głównie dzięki napływowi emigrantów. Folkekirke utrzymuje z nimi kontakty w ramach Rady Duńskich Kościołów.
Kościół Ludowy jest czynnym uczestnikiem światowego życia ekumenicznego, współzałożycielem i członkiem Światowej Federacji Luterańskiej, Światowej Rady Kościołów, Konferencji Kościołów Europejskich oraz Nordyckiej Rady Ekumenicznej.
Autor niniejszego tekstu pragnie złożyć serdeczne podziękowania Radzie ds. Kontaktów Międzynarodowych Kościoła Ludowego za udostępnienie materiałów informacyjnych.
Author of this article would like to thank the Council on International Ralations of the Evangelical Lutheran Church in Denmark for all the informations about danish church.