Rezolucja ws. konserwatywnych anglikanów
- 11 lutego, 2010
- przeczytasz w 2 minuty
Synod generalny Kościoła Anglii, złożony z trzech Izb: Biskupów, Duchowieństwa i Świeckich, przyjął 10 lutego rezolucję dotyczącą relacji Kościoła z Kościołem Anglikańskim Ameryki Północnej (ACNA). Pomysłodawczynią rezolucji była świecka członkini Synodu Lorna Ashley, której postulat nawiązania komunii pomiędzy Kościołem Anglii (CofE) a ACNA nie został ostatecznie przyjęty. Rezolucja, przyjęta 309 głosami „za”, przy 69 „przeciw” oraz 17 wstrzymujących się stanowi: „Synod, […]
Synod generalny Kościoła Anglii, złożony z trzech Izb: Biskupów, Duchowieństwa i Świeckich, przyjął 10 lutego rezolucję dotyczącą relacji Kościoła z Kościołem Anglikańskim Ameryki Północnej (ACNA). Pomysłodawczynią rezolucji była świecka członkini Synodu Lorna Ashley, której postulat nawiązania komunii pomiędzy Kościołem Anglii (CofE) a ACNA nie został ostatecznie przyjęty.
Rezolucja, przyjęta 309 głosami „za”, przy 69 „przeciw” oraz 17 wstrzymujących się stanowi: „Synod, świadomy problemów wywołanych przez ostatnie podziały w Kościołach Anglikańskich Stanów Zjednoczonych Ameryki i Kanady, uznaje i podtrzymuje pragnienie tych, którzy stworzyli Kościół Anglikański w Ameryce Północnej (ACNA), by pozostawać w anglikańskiej rodzinie. Synod uznaje, że to dążenie, zarówno co do relacji z Kościołem Anglii jak i co do uczestnictwa we Wspólnocie Anglikańskiej, owocuje kwestiami, które odpowiednie władze tychże winny dalej rozpatrzyć. Synod zaprasza arcybiskupów do przedłożenia mu postępów w tej sprawie w 2011 roku”.
Ostateczny kształt rezolucji, popartej przez wymienionych w niej arcybiskupów: Canterbury i Yorku, satysfakcjonuje jej pomysłodawczynię. Obok niej, zadowolenie z angielskiej rezolucji zdają się wyrażać zarówno konserwatywni anglikanie, promujący rozwój ACNA, jak i przedstawiciele Kościoła Episkopalnego. Na stronie internetowej tego ostatniego można przeczytać artykuł zatytułowany: „Kościół Anglii mówi ‘nie’ pełnej komunii z rozłamową grupą”, zaś portal „Anglican Mainstream”, przedstawiający się jako „źródło informacji dla ortodoksyjnych anglikanów” tytułuje swój tekst słowami: „Kościół Anglikański Ameryki Północnej członkiem anglikańskiej rodziny, stwierdza Synod Generalny Kościoła Anglii”. Wymowa przytoczonych tytułów wskazuje na znaczne rozbieżności w interpretacji zwięzłej rezolucji. Tym, co łączy ich autorów wydaje się być przekonanie, że „’anglikańska’ szklanka jest w połowie pełna”.