Jakie różnice? Świadkowie Jehowy i protestanci
- 27 września, 2004
- przeczytasz w 2 minuty
Czym różni się protestantyzm od zasad świadków Jehowy? Czy może zdarzyć się, że świadek publicznie nazywa siebie protestantem? Co konkretnie różni ich poglądy? Protestantyzm różni się tym samym od zasad świadków Jehowy czym rzymski katolicyzm od tejże wspólnoty wyznaniowej. Przez ogół chrześcijaństwa świadkowie Jehowy nie są uznawani za chrześcijan, bowiem wszystkie Kościoły chrześcijańskie, bez względu na wyznanie, wspólnie wyznają Jednego Boga, który objawił się jako Bóg Ojciec, […]
Czym różni się protestantyzm od zasad świadków Jehowy? Czy może zdarzyć się, że świadek publicznie nazywa siebie protestantem? Co konkretnie różni ich poglądy?
Protestantyzm różni się tym samym od zasad świadków Jehowy czym rzymski katolicyzm od tejże wspólnoty wyznaniowej. Przez ogół chrześcijaństwa świadkowie Jehowy nie są uznawani za chrześcijan, bowiem wszystkie Kościoły chrześcijańskie, bez względu na wyznanie, wspólnie wyznają Jednego Boga, który objawił się jako Bóg Ojciec, Bóg Syn i Bóg Duch Święty. Nawet jeśli analiza historyczno-dogmatyczna pokazuje, że nadal istnieją pewne różnice w rozumieniu dzieła i Osoby Jezusa Chrystusa (problem Bogoczłowieczeństwa w ujciu “nestoriańskim”), to jednak wszystkich chrześcijan łączy wiara, że Jezus Chrystus jest prawdziwym Bogiem. Ma to miejsce również wtedy, gdy nie wszystkie Kościoły (tzw. przedchalcedońskie) nie uznają postanowień IV Soboru Ekumenicznego z 451 roku, ale ich nauka mieści się w duchu tegoż soboru (Chrystus jako Prawdziwy Bóg i Prawdziwy Człowiek).
Zarówno prawosławni, rzymscy katolicy, protestanci, anglikanie i starokatolicy wyznają wspólnie Boga w Trójcy Świętej Jedynego. Świadkowie Jehowy odrzucając tę wiarę nie mogą rościć sobie prawa do bycia chrześcijanami, lecz co najwyżej ruchem religijnym o chrześcijańskim rodowodzie.
Świadek Jehowy nie może nazwać się protestantem, gdyż jak mówiłem protestanci (ewangelicy augsburscy, czyli luteranie, reformowani, metodyści, baptyści czy zielonoświątkowcy z małymi wyjątkami) podzielają starochrześcijańską wiarę w Trójcę Św., a co za tym idzie w bóstwo Jezusa Chrystusa.
Z poważaniem
Dariusz Bruncz