- 15 lipca, 2015
- przeczytasz w 2 minuty
Kryzys ekonomiczny w Grecji, w wyniku którego ważą się losy przyszłości nie tylko tego kraju, ale całej Unii Europejskiej, wstrząsnął zarówno rynkami, jak i Grecką Cerkwią Prawosławną, do której należy ponad 95% obywateli Grecji.
Apel greckich teologów prawosławnych
Kryzys ekonomiczny w Grecji, w wyniku którego ważą się losy przyszłości nie tylko tego kraju, ale całej Unii Europejskiej, wstrząsnął zarówno rynkami, jak i Grecką Cerkwią Prawosławną, do której należy ponad 95% obywateli Grecji.
W ubiegły weekend grupa młodych greckich teologów prawosławnych opublikowała apel do Kościołów, organizacji ekumenicznych i innych stowarzyszeń chrześcijańskich Europy. W swoim przesłaniu teologowie podkreślają znaczenie Grecji w kształtowaniu kulturowych podstaw cywilizacji europejskiej, takich jak demokracja, solidarność, równość społeczna.
Wskazali, że to właśnie w kulturze, filozofii i chrześcijańskiej teologii, która powstawała na greckim gruncie, znajdują się podstawy europejskiego humanizmu i religijności. Ich głos, skierowany do europejskich chrześcijan, jest wezwaniem do wspólnej obrony dziedzictwa, które Grecja wniosła do Europy, ciągłej łączności państw europejskich z Grecją, a także do solidarności z narodem greckim, który doświadcza dzisiaj załamania.
Greccy teologowie zwracają również uwagę na niebezpieczeństwo zerwania „rodzinnych więzi” pomiędzy narodami Europy, jeśli ponad poczuciem ogólnoeuropejskiej wspólnotowości zacznie górować pęd ku profitom i żądzy pieniądza. Wskazują na to, że polaryzacja, która aktualnie dokonuje się pomiędzy państwami europejskimi i negatywne opinie krążące zarówno po stronie obywateli państw północy, jak i greckiego społeczeństwa, mogą prowadzić do poważnych konfliktów pomiędzy Europejczykami. Apelujący nawołują do pokoju pomiędzy chrześcijanami Europy i wzajemnego zrozumienia.
Teologowie składają również podziękowania za gest solidarności ze strony papieża Franciszka, który 1 lipca w oświadczeniu zadeklarował swą bliskość z narodem greckim, a w szczególności z osobami poszkodowanymi w wyniku gospodarczego zamętu panującego w tym kraju oraz nawoływał wiernych do modlitwy za Grecję.
Podziękowania skierowane są również do Prezydium Konferencji Kościołów Europejskich oraz do byłego Arcybiskupa Canterbury Rowana Williamsa, który również zadeklarował swą solidarność z Grecją.
» Ekumenizm.pl: Ateista u władzy
» Ekumenizm.pl: Grekom zabrakło etyki protestanckiej?
» Ekumenizm.pl: Czy Cerkiew zapłaci?