Areopag na Freta — rozmowa z Adamem Wolszczakiem
- 17 listopada, 2008
- przeczytasz w 3 minuty
Areopag był wzgórzem, gdzie pod gołym niebem odbywały się posiedzenia najwyższej rady ateńskiej.Były to obrady pod otwartym niebem, niebem bliskim i możliwym do poznawania. Dopodobnych zapraszająstudenci z Freta 10, już drugi raz realizując projekt Areopag na Freta. Oinicjatywie rozmawiamy z AdamemWolszczakiem, tegorocznym koordynatorem przedsięwzięcia. 1. Projekt „Areopag na Freta” to inicjatywa studentów z Duszpasterstwa Akademickiego Freta 10. Jak doszło do narodzin tego pomysłu? Skąd czerpaliście inspirację? Idea […]
Areopag był wzgórzem, gdzie pod gołym niebem odbywały się posiedzenia najwyższej rady ateńskiej.Były to obrady pod otwartym niebem, niebem bliskim i możliwym do poznawania. Dopodobnych zapraszająstudenci z Freta 10, już drugi raz realizując projekt Areopag na Freta. Oinicjatywie rozmawiamy z AdamemWolszczakiem, tegorocznym koordynatorem przedsięwzięcia.
1. Projekt „Areopag na Freta” to inicjatywa studentów z Duszpasterstwa Akademickiego Freta 10. Jak doszło do narodzin tego pomysłu? Skąd czerpaliście inspirację?
Idea Areopagu na Freta powstała wśród studentów Dominikańskiego Duszpasterstwa Akademickiego Freta 10 na początku lata 2007 roku. Nie mała była w tym zasługa naszego duszpasterza o. Marcina Mogielskiego, z którym na porannym śniadaniu po akademickiej mszy świętej, zawsze rozmawiamy na ważne dla nas tematy. Jednym z nich, o którym dyskutowaliśmy coraz więcej, była rola jaką powinni pełnić w Kościele świeccy. Zastanawialiśmy się gdzie jest nasze – młodych ludzi miejsce w Kościele? Co możemy robić? Jak możemy się zaangażować w życie naszego Kościoła? Okazało się, że spraw które nas interesują jest wiele, zwłaszcza takich, o których chcemy rozmawiać, by zmieniać Kościół i świat.
Postanowiliśmy stworzyć przestrzeń dla rzetelnego dialogu. Zależało nam aby nasze duszpasterstwo stało się miejscem, w którym szczerze i otwarcie, możemy spotkać braci chrześcijan protestantów i prawosławnych, ale również przedstawicieli innych religii. Mieszkamy obok siebie, często nic o sobie nie wiedząc. Chcieliśmy, dzięki Areopagowi, obalać wzajemne uprzedzenia i stereotypy; również na ile to możliwe wzajemnie działać, walczyć o wspólne sprawy, których jest nie mało.
2. W ubiegłym roku dyskutowaliście na tematy związane z dialogiem międzyreligijnym i ekumenizmem; tegoroczne spotkania mają być przestrzenią spotkania i dialogu Katolików ze światem. Dlaczego taki właśnie temat?Dla każdego pokolenia świat to przestrzeń wielkich możliwości, w szczególny sposób dla nas — młodych katolików, którzy chcą wyjść do świata, dając świadectwo swojej wiary.W tym roku stawiamy sobie nowe pytania. Gdzie jest miejsce dla Kościoła w kulturze? Ile potrzeba Kościoła w polityce i polityki w Kościele? Świat to także problem ubóstwa, zagrożeń ekologicznych i moralne dylematy przed jakimi stawia nas nauka. Jak na te wyzwania odpowiedzieć? Chcemy również rozmawiać na temat roli kobiet we współczesnym świecie, tego jakie znaczenie w religii pełni płeć kulturowa? Jedno ze spotkań poświęcimy nowym ruchom religijnym, które pojawiają się w Polsce. Mamy nadzieję, że kolejny rok Areopagu na Freta będzie ponownie przestrzenią dialogu, nas katolików, ze światem.3. Z jakim odbiorem cieszy się inicjatywa Areopag na Freta? Nasze spotkania cieszyły się dość dużym zainteresowaniem; szczególnie mile wspominam spotkanie inaugurujące Areopag, pt. „Czy możliwy jest Dialog z Islamem?” Na zaproszenie przybyli muzułmanie mieszkający w Warszawie, a naszym gościem był Mufti Tomasz Miśkiewicz. Obie strony dialogu przekonały się o tym, że nie ma się czego bać, trzeba rozmawiać.4. Areopag ma też swoją stronę i forum dyskusyjne. To przestrzeń dialogu ze spotkań, przenosi znacznie dalej; czy stawiacie sobie granicę, poza którą ramy tej dyskusji się nie wykroczą?Tak Areopag na Freta posiada swoją stronę internetową www.areopag.eu można tam znaleźć informacje o nas, twórcach areopagu, program i relacje wszystkich naszych dotychczasowych spotkań, część z nich można nawet odsłuchać. Na stronie znajduje się także dział czytelnia, gdzie można znaleźć inspirujące teksty m.in. ks. Józefa Tichsnera oraz Jana Pawła II na temat dialogu. Staramy się także moderować forum, otwarte na wrażenia uczestników po spotkaniu oraz jako zaplecze wskazówek dla organizatorów. Chcielibyśmy, aby areopagowa dyskusja trwała i coraz więcej chrześcijan skłoniło się do refleksji nad kształtem współczesności i miejsca w niej Kościoła. Jej granicą na pewno będzie wolność i godność drugiego człowieka.5. Jakie są pomysły rozwoju Waszej inicjatywyna przyszłość?Nie mamy jeszcze do końca nie sprecyzowanych planów, ale na pewno areopagowy dialog będzie kontynuowany w przyszłym roku. Mogę obiecać, że zaskoczymy wszystkich, w pozytywnym tego słowa znaczeniu.
Dziękujemyza rozmowę