Kościół ewangelicki o problemach społecznych
- 24 grudnia, 2006
- przeczytasz w 2 minuty
Podczas odprawianych w przeddzień Wigilii nieszporach przed drezdeńskim kościołem Marii Panny z udziałem ponad 20 tysięcy osób ewangelicki biskup Saksonii Jochen Bohl potępił komercjalizację świąt Bożego Narodzenia. Wierzący „nie powinni patrzeć na Boże Narodzenie przez pryzmat ekonomii, lecz traktować je jak święto miłości, dzieci i rodziny” – przekonywał biskup.Bp Bohl powiedział, że władze zezwoliły na handel w niedzielę w okresie adwentu, uginając się pod naciskiem kół gospodarczych. Po każdej niedzieli […]
Podczas odprawianych w przeddzień Wigilii nieszporach przed drezdeńskim kościołem Marii Panny z udziałem ponad 20 tysięcy osób ewangelicki biskup Saksonii Jochen Bohl potępił komercjalizację świąt Bożego Narodzenia. Wierzący „nie powinni patrzeć na Boże Narodzenie przez pryzmat ekonomii, lecz traktować je jak święto miłości, dzieci i rodziny” – przekonywał biskup.
Bp Bohl powiedział, że władze zezwoliły na handel w niedzielę w okresie adwentu, uginając się pod naciskiem kół gospodarczych. Po każdej niedzieli podawane są informacje o obrotach uzyskanych przez handel. Radość z nadchodzącego Bożego Narodzenia, szczególny czar adwentu wykorzystywane są do uzyskanie ekonomicznych zysków – stwierdził ewangelicki duchowny.
Kościół ewangelicki w Niemczech jest głęboko zaangażowany społecznie. Jego zaniepokojenie budzi rosnąca przepaść między biednymi i bogatymi, powiększające się bezrobocie, problemy demograficzne oraz wysoki dług publiczny. Przewodniczący Rady Kościoła Ewangelickiego Niemiec, biskup Berlina Wolfgang Huber publicznie skrytykował menadżerów wielkich koncernów za pobieranie wynagrodzeń „przekraczających wszelką miarę”. „To osłabia zaufanie do gospodarki” — wypowiedział się w wywiadzie dla “Berliner Zeitung”. — Jeśli ktoś zarabia 20 milionów rocznie, narusza tym samym wszelkie wyobrażenia o sprawiedliwości — uważa biskup.
Poważne zaniepokojenie Kościołów chrześcijańskich w Niemczech budzi brak zaufania do demokracji. Problem bezrobocia, przemian demograficznych oraz sceptycyzm społeczeństwa wobec demokracji i koniecznych reform zainspirował Kościół Ewangelicki w Niemczech (EKD) oraz rzymskokatolicką Konferencję Biskupów Niemieckich (DBK) do publikacji wspólnego memorandum zatytułowanego Kościoły przestrzegają przed polaryzacją konfliktów politycznych i ich destrukcyjnym wpływem na porządek społeczny.
50-stronicowy dokument zatytułowany „Demokracja potrzebuje politycznych cnót” zwraca uwagę na fakt, iż zbyt długo problemy demograficzne oraz wysoki dług publiczny nie były wystarczająco uwzględniane w debacie społecznej.
Według badań przeprowadzonych przez niemieckie instytuty badawcze większość Niemców źle ocenia pracę koalicyjnego rządu i wątpi w skuteczność procedur demokratycznych.