Ukrzyżowana żaba
- 13 stycznia, 2005
- przeczytasz w 1 minutę
Podczas uroczystego wykładu w Ratyzbonie (Regensburg), ubiegającej się o status europejskiego miasta kultury w 2010 roku, zaprezentowano “dzieło sztuki”, przedstawiające ukrzyżowaną żabę. Pokaz wzbudził ostry protest mieszkańców. Biskup Gerhard Ludwig Müller z rzymskokatolickiej Diecezji Ratyzbony domaga się od władz miasta przeprosin za obrazę uczuć religijnych. Po stronie Kościoła stanęła lokalna gazeta, która zgodziła się z oceną biskupa, że zaprezentowana twórczość jest bluźnierstwem. Z biskupem spotkał […]
Podczas uroczystego wykładu w Ratyzbonie (Regensburg), ubiegającej się o status europejskiego miasta kultury w 2010 roku, zaprezentowano “dzieło sztuki”, przedstawiające ukrzyżowaną żabę. Pokaz wzbudził ostry protest mieszkańców. Biskup Gerhard Ludwig Müller z rzymskokatolickiej Diecezji Ratyzbony domaga się od władz miasta przeprosin za obrazę uczuć religijnych.
Po stronie Kościoła stanęła lokalna gazeta, która zgodziła się z oceną biskupa, że zaprezentowana twórczość jest bluźnierstwem. Z biskupem spotkał się nadburmistrz Ratyzbony Hans Schaidinger z Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU). Po godzinnej rozmowie nadburmistrz stwierdził, że rozmowa przebiegła dobrze, ale nie czuje się w obowiązku przeproszenia za prowokacyjną „sztukę“.
Jeden z koordynatorów projektu Ratyzbona 2010 (Regensburg 2010) powiedział, że miasto musi być miejscem “sporów ze współczesnymi, kulturowymi prądami”, uzasadniając w ten sposób pomysł wystawienia ukrzyżowanej żaby.