25 lat więzienia za sprzeciw wobec aborcji
- 27 lutego, 2008
- przeczytasz w 2 minuty
W serwisie YouTube możnazapoznać się zpostacią kubańskiego lekarza, który został skazany przez reżim Fidela Castro na 25 lat więzienia za obronę życia nienarodzonych dzieci. W związku zwizytą na Kubie sekretarza stanu Watykanu, kardynała Tarcisio Bertone, kubańska Fundacja Lawton propagująca prawa człowieka domaga się uwolnienia lekarza i innych więźniów sumienia na wyspie. Fundacjaapeluje o wywarcie nacisków na rząd kubański ze strony „mężczyzn i kobiet dobrej woli, międzynarodowej prasy, […]
W serwisie YouTube możnazapoznać się zpostacią kubańskiego lekarza, który został skazany przez reżim Fidela Castro na 25 lat więzienia za obronę życia nienarodzonych dzieci.
W związku zwizytą na Kubie sekretarza stanu Watykanu, kardynała Tarcisio Bertone, kubańska Fundacja Lawton propagująca prawa człowieka domaga się uwolnienia lekarza i innych więźniów sumienia na wyspie.Fundacjaapeluje o wywarcie nacisków na rząd kubański ze strony „mężczyzn i kobiet dobrej woli, międzynarodowej prasy, organizacji obrony praw człowieka, organizacji zdrowia i przywódców państw demokratycznych” w celuuwolnienialekarza, ponieważ jego jedyną zbrodnią było domaganie się przestrzegania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka w swoim własnym kraju.
Doktor Oscar Elias Biscet urodził się w Hawanie w 1961 roku, do 1998 roku był lekarzem w szpitalu Hijas de Galicia, skąd został wyrzucony z powoduinformowania mediówo dokonywanej na Kubie prawdziwej masakry nienarodzonych dziecipoprzez legalną aborcję. Został pobity przez agentów kubańskiej bezpieki i otrzymał zakaz wykonywania zawodu lekarza.
Rok wcześniej doktor Biscet utowrzył razem z innymi przeciwnikami aborcji, eutanazji i kary śmieci Fundację Lawton od Praw Człowieka (Fundación Lawton de Derechos Humanos). Według jego żony, Elsy Morejón, Biscet został w swojej postawie i w swoim działaniubardzo zainspirowany wizytą na Kubie Jana Pawła II, który podczas swojej pielgrzymki wiele mówił o prawie do życia.
Po odsiedzeniu trzech lat więzienia doktor Biscet został zwolniony pod koniec 2002 roku. Miesiąc później miał się spotkać z delegacją obrońców praw człowieka z Matanzas, ale kubańska bezpieka aresztowała jego i wiele innych osób. Oskarżony ich o niebezpieczną dla państwa działalność, otrzymał wyrok 25 lat więzienia, zaczął odbywać karę w więzieniu w mieście Pinar del Río. Wiadomo, że Biscet jest chory i więziony jest w celi o największych środkach bezpieczeństwa, w której nie wolno mu mieć nawet Biblii.
Czy przebywający właśnie na Kubie kardynał Bertone się za nim wstawi?