Baptyści: Uwięzienie pastora narusza prawa człowieka
- 28 lutego, 2008
- przeczytasz w 2 minuty
Były prezydent USA, Jimmy Carter, zażądał natychmiastowego zwolnienia baptystycznego pastora Zaura Balajewa, uwięzionego w Azerbejdżanie. W liście do Prezydenta kraju, Ilhama Alijewa, Carter wyraża zdecydowane przekonanie, że podniesione przeciw duchownemu zarzuty sa fałszywe. Balajew jest uwięziony za przestępstwa, których nie popełnił, a został aresztowany po prostu dlatego, iż jest duchownym baptystów, stwierdza były prezydent.Ks. Balajew (44 lata) został zatrzymany 20 maja zeszłego roku podczas policyjnej […]
Były prezydent USA, Jimmy Carter, zażądał natychmiastowego zwolnienia baptystycznego pastora Zaura Balajewa, uwięzionego w Azerbejdżanie. W liście do Prezydenta kraju, Ilhama Alijewa, Carter wyraża zdecydowane przekonanie, że podniesione przeciw duchownemu zarzuty sa fałszywe. Balajew jest uwięziony za przestępstwa, których nie popełnił, a został aresztowany po prostu dlatego, iż jest duchownym baptystów, stwierdza były prezydent.
Ks. Balajew (44 lata) został zatrzymany 20 maja zeszłego roku podczas policyjnej akcji zorganizowanej w czasie nabożeństwa w mieście Aliabad, niedaleko granicy z Gruzją. W oficjalnym raporcie zarzuca sie duchownemu, że opierał się przeprowadzeniu policyjnego przeszukania. Został skazany na 2 lata więzienia pod zarzutem “stawiania oporu władzy państwowej”. W swoim liście Carter podnosi, iż 50 świadków, w tym tylko 25 członków kongregacji, jednoznacznie zaprzeczyło wersji wydarzeń podanej przez władze. Podkreśla, że policyjny najazd na kościół w czasie nabożeństwa, gwałci Deklarację Narodów Zjednoczoych praw człowieka i wolnosci wyznawania wiary.
Przez 13 lat ks. Balajew wraz ze zborem bezskutecznie starali się o państwową rejestrację. Carter wzywa rzad Azerbejdżanu do rewizji prowadzonej polityki wyznaniowej, jeśli władze są zainteresowane dobrymi relacjami z Unią Europejską. Były prezydent zauważa, iż lokalna mniejszość baptystyczna pozostaje niezachwianie lojalna wobec władz: “Baptysci są ludźmi, którzy pragną żyć w pokoju z wszystkimi członkami spoleczeństwa”. Carter przypomina też, że baptyści w swojej 400 letniej historii “byli pomiędzy pierwszymi, którzy wzywali do wolności religijnej dla wszystkich religii, włączając w to islam, a nie tylko dla siebie”.
O zwolnienie ks. Balajewa wystapili także serbscy baptyści. W liście otrzymanym od szefa azerbejżańskiego komitetu ds wyznań religijnych, Hidajeta Orujowa, władze zarzucają uwiezionemu duchownemu prowadzenie “nielegalnych transakcji”, których nie zprzestał, mimo wezwania władz. Nie precyzowano jednak jakiego charakteru transakcji miałyby dotyczyć zarzutu.
Tony Peck (Praga), sekretarz generalny Europejskiej Federacji Baptystów zaapelował o zwolnienie ks. Balajewa i wezwał 53 zrzeszone w federacji unie krajowe w Europie i Bliskim Wschodzie do kontaktu z miejscową ambasadą Azerbejdżanu, by protetować przeciw uwięzieniu ks. Baljewa. Do Europejskiej Federacji Baptystów należą także kongregacje Polskiego Kościoła Chrzescijan Baptystów.
W Azerbejdzanie działają 22 zbory baptystyczne z ok. 3000 członków. 96% z 8 milionów obywateli Azerbejdżanu stanowią muzułmanie. Większość chrześcijan należy do prawosławnej Cerkwi Rosyjskiej. Zgodnie z obowiazujaca konstytucją każdy obywatel ma prawo wyznawania swojej religii.