Bartłomiej I w Parlamencie Europejskim
- 25 września, 2008
- przeczytasz w 2 minuty
Patriarcha Ekumeniczny Bartłomiej I był gościem Parlamentu Europejskiego w ramach obchodów Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego. W Parlamencie przemawiał jako reprezentant chrześcijaństwa. Zwracając się do zgromadzonych posłów i przedstawicieli Rady oraz Komisji Patriarcha Ekumeniczny Bartłomiej I podkreślał wartość i znaczenie projektu europejskiego w promowaniu pokoju i tolerancji, konieczność akceptowania mniejszości i przyjęcia Turcji do UE. Podkreślał również starania Kościoła w szerzeniu świadomości i poszanowania dla środowiska naturalnego. Witając gościa, przewodniczący […]
Patriarcha Ekumeniczny Bartłomiej I był gościem Parlamentu Europejskiego w ramach obchodów Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego. W Parlamencie przemawiał jako reprezentant chrześcijaństwa.
Zwracając się do zgromadzonych posłów i przedstawicieli Rady oraz Komisji Patriarcha Ekumeniczny Bartłomiej I podkreślał wartość i znaczenie projektu europejskiego w promowaniu pokoju i tolerancji, konieczność akceptowania mniejszości i przyjęcia Turcji do UE. Podkreślał również starania Kościoła w szerzeniu świadomości i poszanowania dla środowiska naturalnego.
Witając gościa, przewodniczący PE Hans-Gert Pöttering podkreslił, że “Unia Europejska jest wspólnotą opartą na wartościach, z których najważniejszą jest godność człowieka. W tym znaczeniu wolność religijna jest podstawą dla poszanowania godności człowieka”. Przewodniczący zauważył też, że ostatnie rozszerzenia UE spowodowały przyjęcie kolejnych krajów prawosławnych. — “Papież Jan Paweł II użył metafory o Europie ponownie oddychającej oboma płucami po upadku komunizmu w Europie Środkowej i Wschodniej. Moglibyśmy użyć tej samej metafory, aby opisać wzbogacenie rozszerzonej Unii Europejskiej poprzez różne perspektywy chrześcijaństwa wschodniego i zachodniego” — powiedział. W pierwszych słowach swojego wystąpienia Patriarcha Ekumeniczny wskazał na dialog, jako “podstawę tego, co można nazwać człowieczeństwem”: “Dialog jest niezbędny przede wszystkim dlatego, że jest trwale wpisany w naturę człowieka”. Patriarcha powiedział, że “nie wolno niedoceniać znaczenia projektu europejskiego, który odniósł sukces propagując wzajemną, pokojową i produktywną egzystencję narodów, które jeszcze siedemdziesiąt lat temu pogrążone były w krwawym konflikcie zagrażającym dziedzictwu Europy”. Podkreślił również konieczność przestrzegania praw mniejszości:- “Tylko jeśli prawa mniejszości będą przestrzegane, społeczeństwo jako całość będzie można uznać za sprawiedliwe i tolerancyjne” — powiedział Patriarcha. — “Tylko jeśli ogarniemy pełnię wspólnej obecności w ekosferze ludzkiej egzystencji, będziemy w stanie stawić czoła ‘odmienności’ ludzi nas otaczających”. Patriarcha nawiązał w ten sposób do sytuacji Kościoła prawosławnego w Turcji. W następnych słowach poparł jednak jej wstąpienie do Unii Europejskiej. Cykl debat parlamentarnych stanowiących część obchodów Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego zainaugurowało w styczniu wystąpienie Wielkiego Mufti Syrii Ahmada Badera Hassouna. W najbliższych miesiącach wystąpią również Dalaj Lama oraz naczelny rabin Brytyjskiej Wspólnoty Narodów Jonathan Sachs.