Benedykt XVI wraca do Auschwitz
- 31 maja, 2006
- przeczytasz w 2 minuty
Benedykt XVI podczas dzisiejszej audiencji generalnej w Watykanie wspominał swą niedzielną wizytę w obozie Auschwitz-Birkenau. Papież wspomniał między innymi, że w tym miejscu naziści zgładzili 6 mln Żydów i 150 tys. Polaków, jak również “dziesiątki tysięcy” przedstawicieli innych narodowości. W ostrych słowach mówca potępił antysemityzm. Według wielu obserwatorów słowa te mogły być odpowiedzią na krytykę, jaka spotkała papieskie przemówienie w byłym obozie zagłady. Niedzielne […]
Benedykt XVI podczas dzisiejszej audiencji generalnej w Watykanie wspominał swą niedzielną wizytę w obozie Auschwitz-Birkenau. Papież wspomniał między innymi, że w tym miejscu naziści zgładzili 6 mln Żydów i 150 tys. Polaków, jak również “dziesiątki tysięcy” przedstawicieli innych narodowości. W ostrych słowach mówca potępił antysemityzm. Według wielu obserwatorów słowa te mogły być odpowiedzią na krytykę, jaka spotkała papieskie przemówienie w byłym obozie zagłady.
Niedzielne wystąpienie papieża w Auschwitz-Birkenau skrytykowało kilku przedstawicieli społeczności żydowskiej, w tym wielki rabin Rzymu Riccardo Di Segni oraz Amos Luzzatto, były zwierzchnik włoskich wspólnot żydowskich.
“Jesteśmy bardzo zakłopotani tym, że papież nie odniósł się wprost do kwestii wściekłego antysemityzmu, który doprowadził do wymordowania ponad 1,5 mln Żydów w miejscu, na którym stał” — powiedział Abraham Foxman, krajowy dyrektor działającej w USA Ligi Przeciw Zniesławieniom. “Stojąc obok krematoriów, które są największym żydowskim cmentarzem na świecie, papież nie powiedział ani słowa o antysemityzmie; nie wspomniał też wprost o żydowskich istnieniach, które zostały unicestwione tylko dlatego że były Żydami. (…) Mieliśmy nadzieję na coś więcej, a świat zasługuje na prostszą i bardziej bezpośrednią lekcję ze strony tego duszpasterza i kaznodziei” — kontynuował Foxman.
Dziś Benedykt XVI prosił m. in. by ludzkość nie zapominała o Auschwitz i innych fabrykach śmierci, w których nazistowski reżim próbował wykluczyć Boga by zająć jego miejsce. “Niech nie ulega pokusie nienawiści rasowej, która stoi u źródeł najgorszych form antysemityzmu. Niech ludzie na powrót uznają, że Bóg jest Ojcem wszystkich i wzywa nas wszystkich w Chrystusie do budowania razem świata sprawiedliwości, prawdy i pokoju” — wzywał Benedykt XVI.