Biskupi oskarżają władzę o handel ludźmi i pedofilię
- 12 maja, 2008
- przeczytasz w 2 minuty
Brazylijscy duchowni, którym grożono śmiercią za informowanie i nagłaśnianie procederu handlu ludźmi w północnym, amazońskim stanie Pará, przybyli do Brasilii (stolica Brazylii), aby złożyć doniesienia do odpowiednich organów państwa o przypadkach pedofilii i nadużyć seksualnych na nieletnich, a także opieszalości lokalnych władz w ściganiu tych przestępstw.Biskup Abaetetuba, Flavio Giovenale, oświadczył, że już minęły dwa miesiące, od kiedy złożył skargę do ministerstwa sprawiedliwości na opieszałość lokalnych władz w związku z handlem ludźmi […]
Brazylijscy duchowni, którym grożono śmiercią za informowanie i nagłaśnianie procederu handlu ludźmi w północnym, amazońskim stanie Pará, przybyli do Brasilii (stolica Brazylii), aby złożyć doniesienia do odpowiednich organów państwa o przypadkach pedofilii i nadużyć seksualnych na nieletnich, a także opieszalości lokalnych władz w ściganiu tych przestępstw.
Biskup Abaetetuba, Flavio Giovenale, oświadczył, że już minęły dwa miesiące, od kiedy złożył skargę do ministerstwa sprawiedliwości na opieszałość lokalnych władz w związku z handlem ludźmi i pedofilią w jego diecezji, ale dotąd nie otrzymał żadnej odpowiedzi.
Abaetetuba stała się słynna w Brazylii po tym, jak wydało się, że za przyzwoleniem sędziego i policjantów pewna nastolatka została umieszczona w jednej celi z wieloma mężczyznami, którzy regularnie ją gwałcili.
Według biskupa José Luiz Azcona obecnie około 300 osób jest zagrożonych śmiercią za to, że zgłosili na policję przypadki pedofilii lub handlu ludźmi. „Mnie nie obchodzi moje osobiste bezpieczeństwo, ale istnieje 300 mężczyzn i kobiet naznaczonych śmiercią, co jest odbiciem chorego, ubogiego i umierającego społeczeństwa. Potrzebujemy zmiany mentalności, nawrócenia”, stwierdził biskup Azcona, zarazem oskarżając przedstawicieli władz lokalnych wielkiego stanu Pará, że często są współwinni prostytucji, handlu narkotykami, czy dokonywaniu nadużyć seksualnych na nieletnich.
Poza biskupami Giovenale i Azcona do Brasilii przybyli na spotkanie z Radą Obrony Praw Człowieka, również zagrożeni śmiercią, biskup Erwin Krautler i ksiądz Jose Amaro Lopes de Sousa. Tymczasem we wtorek miejscowy sąd w Pará uniewinnił prawdopodobnego zleceniodawcę dokonania morderstwa na amerykańskiej zakonnicy Dorothy Stang. Przypomnijmy, że 73 letnia zakonnica została zamordowana w lutym 2005 roku, ponieważ nie zgadzała się na nielegalne niszczenie rosnącej tam puszczy amazońskiej.