Damaszek — spotkanie chrześcijan i muzułmanów
- 4 lipca, 2008
- przeczytasz w 2 minuty
W ciągu ostatnich dni Damaszek stał się miejscem spotkania chrześcijan i muzułmanów w związku z ogłoszeniem przez papieża Roku Świętego Pawła. Jak zapewnił minister turystyki Syrii, Saad Alla Alkala, kraj ten chce pokazać światu, że chrześcijanie i muzułmanie żyją w nim we wzajemnej tolerancji i harmonii. 15 km. od Damaszku w drodze do Jerozolimy znajduje się Tel Kaukab, gdzie Jezus miał objawić się Saulowi, który podążał do Damaszku, aby […]
W ciągu ostatnich dni Damaszek stał się miejscem spotkania chrześcijan i muzułmanów w związku z ogłoszeniem przez papieża Roku Świętego Pawła. Jak zapewnił minister turystyki Syrii, Saad Alla Alkala, kraj ten chce pokazać światu, że chrześcijanie i muzułmanie żyją w nim we wzajemnej tolerancji i harmonii.
15 km. od Damaszku w drodze do Jerozolimy znajduje się Tel Kaukab, gdzie Jezus miał objawić się Saulowi, który podążał do Damaszku, aby prześladować chrześcijan. W chwili obecnej znajduje się tam kościół Widzenia Świętego Pawła, gdzie zaczęły się obchody Roku Pawłowego w Syrii, który skończy się 29 czerwca 2009 roku.
„Syria jest miejscem należącym do wszystkich, niezależnie od ich wyznania i dlatego Święty Paweł jest postacią należącą do wszystkich”, powiedział syryjski prawosławny patriarcha antiocheński, Agnatios Hazim, podczas otwarcia jubileuszowego Roku Pawłowego w Tel Kaukab.
W tym samym miejscu wobec setek chrześcijańskich pielgrzymów przemawiał również główny mułła Syrii, Ahmd Beder Al Din Hassoun, który powiedział, że Bliski Wschód jest kolebką głównych religii monoteistycznych i dlatego powinny poszukiwać one tego, co je jednoczy, odrzucając to, co je dzieli.
Kościół w Tel Kaukab jest zarządzany przez franciszkanów, a kieruje nim Hiszpan Romualdo Fernandez. Obok kościoła Ananiasza w starej części Damaszku będzie on głównym celem pielgrzymek w roku jubileuszowym.
W Damaszku organizowane są również różne inne wydarzenia w związku z ogłoszeniem tego miasta kulturalną stolicą islamu na rok 2008.
Jedna dziesiąta mieszkańców Syrii to chrześcijanie. W 2007 roku odwiedziło ją 4,6 miliona turystów, którą to liczbę rząd myśli zwiększyć w 2008 roku dzięki obchodom chrześcijańskich i muzułmańskich uroczystości.