Ewangelicy-serbołużyczanie.
- 18 kwietnia, 2004
- przeczytasz w 3 minuty
Łużyce to rdzennie słowiański region, który dziś leży w trzech krajach: w Polsce, w Czechach i jego największa część w Niemczech. Łużycki jest językiem powszechnej komunikacji wśród słowiańskich mieszkańców Budziszyna i okolic. Zadziwiający jest fakt, że stosunek do języka, przynajmniej statystycznie, jest zależny od wyznania. Serbołużyczanie znajdując się pomiędzy polskim rzymskim katolicyzmem i ewangelicyzmem powszechnym we wschodnich Niemiec przyjmowali jedno lub drugie wyznanie w zależności od miejscowości, w jakiej się […]
Łużyce to rdzennie słowiański region, który dziś leży w trzech krajach: w Polsce, w Czechach i jego największa część w Niemczech. Łużycki jest językiem powszechnej komunikacji wśród słowiańskich mieszkańców Budziszyna i okolic. Zadziwiający jest fakt, że stosunek do języka, przynajmniej statystycznie, jest zależny od wyznania.
Serbołużyczanie znajdując się pomiędzy polskim rzymskim katolicyzmem i ewangelicyzmem powszechnym we wschodnich Niemiec przyjmowali jedno lub drugie wyznanie w zależności od miejscowości, w jakiej się rodzili. Do końca XIX w. większość Serbołużyczan była ewangelicka. Koniec wieku XIX, który przyniósł rewolucję przemysłową okazał się tragicznym końcem struktury tej społeczności. Szczególnie wsie, w których przeważali ewangelicy uległy szybkiemu wynarodowieniu ze względu na zmiany w strukturze zatrudnienia i odejście od rolnictwa, które w sposób naturalny utrzymywało zwyczaje ludowe a co za tym idzie i język.
Dziś ewangeliccy Serbołużyczanie żyją w diasporze, w przeciwieństwie do katolickich ziomków, którzy zamieszkują sąsiadujące wsie, często stanowiąc większość mieszkańców miejscowości. Nie ma ani jednej serbołużyckiej parafii ewangelickiej, więc Łużyczanie uczęszczają na nabożeństwa niemieckie. W każdą niedzielę w Budziszynie w parafii św. Michała odprawiane są nabożeństwa po łużycku, na które regularnie przybywa około 20 osób. Raz do roku organizowane są Dni Kościoła, które gromadzą około 120 łużyckich ewangelików.
Dużym problemem jest użycie języka w celach wyznaniowych. Ostatni raz łużycką Biblię w wersji ewangelickiej wydano w 1905 r. Z tego powodu w języku łużyckim są dwie wersje „Ojcze nasz” – ewangelicka, bardziej archaiczna oraz katolicka, z użyciem nowocześniejszego języka.
Kościół Ewangelicki przyjął dość korzystne rozwiązania dla zachowania języka serbołużyckiego, inną sprawą jest to, jak sami zainteresowani to wykorzystują. Jednym z pierwszych kroków ze strony niemieckich ewangelików w celu zachowania języka łużyckiego było założenie czasopisma ewangelickiego pod tytułem „Pomhaj Bóh” (Boże dopomóż). Nie należy pominąć milczeniem faktu, że inicjatorem przedsięwzięcia był niemiecki pastor, który nauczył się języka Łużyczan dla celi duszpasterskich. Na marginesie warto dodać, że tytuł czasopisma jest znakiem rozpoznawczym ewangelickich Słowian regionu. W ten sposób witają się – inaczej niż katolicy. Czasopismo jest wydawane, choć ma mało czytelników ale jest to zagwarantowane przez prawo kościelne.
Kolejnym pomysłem umocowanym w prawie jest to, że zawsze jest zatrudniany duszpasterz posługujący się językiem łużyckim. Obecnie jest takich dwóch, jeden – emerytowany Siegfried Albert , drugi – Jan Malink ordynowany 29 marca 2003 r., który pełni urząd superintendenta. Ks. Malink prowadzi godziny biblijne w Budziszynie, odprawia nabożeństwa we wszystkich miejscowościach regionu, gdzie zajdzie taka potrzeba. Ewangelicy prowadzą też wyznaniowe programy radiowe.
Ten rok dla ewangelickich Serbołużyczan jest wyjątkowo pomyślny. 2 maja o godz. 10.00 w budziszyńskim kościele św. Michała zostaną konfirmowane cztery młode osoby, co jest znaczącą ilością wobec poprzednich lat, kiedy to potwierdzały swój chrzest pojedyncze osoby. Wszyscy sympatycy małego słowiańskiego narodu będą mile widziani na nabożeństwie.
Ewangelicy z Łużyc utrzymują kontakty z Diecezją Wrocławską Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Na Dni Kościoła przyjeżdża delegat biskupa R. Bogusza.
Linki:
Ewangelickie Stowarzyszenie Serbołużyckie
Ewangelicka parafia św. Michała w Budziszynie
Oficjalna strona (również po polsku)
Nieoficjalna strona o Łużycach (po polsku)
Witryna na delikatny temat obrony narodowości łużyckiej