Hiszpanie nie czytają Biblii
- 2 maja, 2008
- przeczytasz w 2 minuty
Tylko 20% Hiszpanów przeczytało w ostatnim roku fragment z Biblii. Z dziewięciu krajów zdiagnozowanych na zlecenie Katolickiej Federacji Biblijnej, Hiszpanie również posiadają również najsłabszą znajomość Biblii. Wyniki te zostały przekazane Watykanowi.Badania przeprowadzono wśród dorosłej ludności w Hiszpanii, USA, Polsce, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Francji, Rosji i we Włoszech. Po Hiszpanach przynajmniej jeden fragment z Biblii w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy przeczytało 21% Francuzów, 27% Włochów, 28% […]
Tylko 20% Hiszpanów przeczytało w ostatnim roku fragment z Biblii. Z dziewięciu krajów zdiagnozowanych na zlecenie Katolickiej Federacji Biblijnej, Hiszpanie również posiadają również najsłabszą znajomość Biblii. Wyniki te zostały przekazane Watykanowi.
Badania przeprowadzono wśród dorosłej ludności w Hiszpanii, USA, Polsce, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Francji, Rosji i we Włoszech. Po Hiszpanach przynajmniej jeden fragment z Biblii w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy przeczytało 21% Francuzów, 27% Włochów, 28% Niemców, 31% Holendrów, 35% Rosjan, 36% Brytyjczyków, 38% Polaków i aż 75% obywateli USA.
Na takie pytania, czy ewangelie są częścią Biblii, a św. Paweł należy do Starego czy Nowego Testamentu, albo czy Jezus napisał jakąś ewangelię, jedynie 17% Hiszpanów odpowiedziało właściwie, a po nich 18% Rosjan, 25% Holendrów i 28% Francuzów. Najlepiej, tj. pomiędzy 32 a 37%, odpowiedzieli na te pytania Amerykanie z USA, Brytyjczycy, Niemcy, Włosi i Polacy.
Przewodniczący Katolickiej Federacji Biblijnej, bp Vincenzo Paglia, powiedział, że ta “ignorancja” i “ogólny brak biblijnego wykształcenia” sprawiają, że byle “Kod da Vinci” potrafi z taką łatwością wprowadzić zamęt uu wielu osób.
Według badań większość ankietowanych, jedynie z wyjątkiem Francuzów, jest przychylnych nauczaniu Biblii w szkołach. Dla przykładu: — w Hiszpanii 49% było za nauczaniem Biblii w szkołach, 37% przeciw, a 12% pozostało neutralnych — we Włoszech 62% jest za, 26% przeciw i 10% nie ma swojej opinii.
Badania przeprowadził instytut GFK-Eurisko w związku z Synodem Biskupów, do którego ma dojść w Watykanie w dniach od 5 do 26 października, a którego tematem przewodnim jest hasło: „Słowo Boże w życiu i w misji Kościoła”.