Islam za dialogiem
- 14 maja, 2004
- przeczytasz w 1 minutę
“Proszę Najwyższego, aby wspierał wysiłki wszystkich tych, którzy są zaangażowani w budowę społeczeństwa opartego na sprawiedliwości i pokoju, w poszanowaniu różnych wartości i tradycji religijnych każdego człowieka” — stwierdził wczoraj Jan Paweł II podczas spotkania z prezydentem Senagalu. Odniósł się w ten sposób do prezydenckiej inicjatywy dialogu islamsko-chrześcijańskiego. Podczas spotkania z papieżem prezydent Abdoulaye Wade zadeklarował rozpoczęcie programu rozmów i spotkań islamsko-chrześcijańskich, które maja zakończyć się wielką międzynarodowa […]
“Proszę Najwyższego, aby wspierał wysiłki wszystkich tych, którzy są zaangażowani w budowę społeczeństwa opartego na sprawiedliwości i pokoju, w poszanowaniu różnych wartości i tradycji religijnych każdego człowieka” — stwierdził wczoraj Jan Paweł II podczas spotkania z prezydentem Senagalu. Odniósł się w ten sposób do prezydenckiej inicjatywy dialogu islamsko-chrześcijańskiego.
Podczas spotkania z papieżem prezydent Abdoulaye Wade zadeklarował rozpoczęcie programu rozmów i spotkań islamsko-chrześcijańskich, które maja zakończyć się wielką międzynarodowa konferencją w Dakarze w grudniu 2005 r. Nie podał jednak szczegółów projektu.
Prezydent Senegalu podkreślił problem wzajemnych stereotypów jakie maja względem siebie chrześcijanie i muzułmanie. “Zasadniczo chrześcijanie mają niewłaściwy obraz islamu” widząc w nim m.in. “religię, która źle traktuje kobiety”. — stwierdził prezydent. “Jako muzułmanie musimy bronić wizerunku naszej religii i umożliwić zrozumienie w jaki sposób przeżywamy nasz islam”.
W Senegalu katolicy stanowią ok. 5% ludności na 10 milionów mieszkańców. Ponad 90% to muzułmanie.