Jedność Kościoła na świecie vs. rozłam Kościoła w Polsce
- 26 lutego, 2007
- przeczytasz w 2 minuty
Kościół anglikański i rzymskokatolicki w pełnej jedności pod prymatem papieża – taką sensacyjną wiadomością rozpoczął się miniony tydzień. Rewelację podał dziennik The Times, powołując się na dokument “Wzrastając razem w jedności i misji”. Informacja ta okazała się zwyczajną kaczką dziennikarską. Emocje ekumenistów ostygły w jednej chwili. Publikacja o podporządkowaniu się Kościoła anglikańskiego papieżowi, po raz kolejny pokazała jak niewielka jest wiedza mediów o świecie chrześcijańskich denominacji. […]
Kościół anglikański i rzymskokatolicki w pełnej jedności pod prymatem papieża – taką sensacyjną wiadomością rozpoczął się miniony tydzień. Rewelację podał dziennik The Times, powołując się na dokument “Wzrastając razem w jedności i misji”. Informacja ta okazała się zwyczajną kaczką dziennikarską. Emocje ekumenistów ostygły w jednej chwili.
Publikacja o podporządkowaniu się Kościoła anglikańskiego papieżowi, po raz kolejny pokazała jak niewielka jest wiedza mediów o świecie chrześcijańskich denominacji. Obnażyła ignorancję wobec podstawowych zasad funkcjonowania Kościoła Anglii i wyjątkowo ostrożnej polityki Stolicy Apostolskiej.
Wspólnota Anglikańska ma jednak inny problem – jej prymasi postanowili, iż Kościół Episkopalny USA (ECUSA), jeśli chce pozostać we Wspólnocie, ma bezwarunkowo zakazać błogosławienia par homoseksualnych oraz wyświęcania aktywnych homoseksualistów na biskupów. Niezastosowanie się do decyzji może sprowokować poważne konsekwencje dla episkopalian. Prymas ECUSA bp Katherine Jefferts Schori, która od dawna popiera związki osób jednej płci, w krótkim komentarzu zapewniła tylko, że dialog między anglikanami musi być prowadzony.
W polskim Kościele rzymskokatolickim odżyły echa sprawy abpa Wielgusa. Benedykt XVI przesłał do hierarchy list, w którym wyraził życzenie, “by Ekscelencja podjął na nowo swoją działalność w służbie Chrystusowi”. Papież podkreślił również, że “w tym ostatnim okresie współuczestniczyłem w cierpieniach Ekscelencji i pragnę zapewnić o mojej duchowej bliskości i braterskim zrozumieniu”.
Interpretacja listu i jego upublicznienie przez abpa Wielgusa wywołało wiele nowych kontrowersji. Po raz kolejny postawiono publicznie szereg pytań, głównie o to czy Wielgus jest ofiarą czy katem Kościoła.
19. 02. 2007 — 25. 02. 2007