Kardynał pierwszym zagranicznym gościem Raula Castro
- 28 lutego, 2008
- przeczytasz w 2 minuty
Sekretarz stanu Watykanu, kardynał Tarcisio Bertone, był pierwszym zagranicznym gościem nowego prezydenta Kuby, Raula Castro. Głównym tematem rozmów była analiza wzajemnych relacji pomiędzy Kubą i Watykanem oraz Kościołem rzymskokatolickim na Kubie. W rozmowie uczestniczyli również wiceprezydenci Kuby, Carlos Lage i Esteban Lazo, minister spraw zagranicznych Felipe Perez Roque i szef biura do spraw religijnych przy Komitecie Centralnym Komunistycznej Partii Kuby, Caridad Diego […]
Sekretarz stanu Watykanu, kardynał Tarcisio Bertone, był pierwszym zagranicznym gościem nowego prezydenta Kuby, Raula Castro. Głównym tematem rozmów była analiza wzajemnych relacji pomiędzy Kubą i Watykanem oraz Kościołem rzymskokatolickim na Kubie.
W rozmowie uczestniczyli również wiceprezydenci Kuby, Carlos Lage i Esteban Lazo, minister spraw zagranicznych Felipe Perez Roque i szef biura do spraw religijnych przy Komitecie Centralnym Komunistycznej Partii Kuby, Caridad Diego Bello. Do spotkania doszło w siedzibie Rady Państwa, tj. w Pałacu Rewolucji.
Przed spotkaniem z Raulem Castro, kardynał Bertone odprawił mszę dla Salezjanów i odwiedził Latynoamerykańską Szkołę Medyczną, w której studiuje 10 tys. osób z 30 krajów świata, wielu z nich to katolicy.
Jest to już trzecia podróż kardynała Bertone na Kubę. Tym razem przybył tam w dziesiątą rocznicę odwiedzin wyspy przez papieża Jana Pawła II, ale poprzednio był tam w 2001 roku jako sekretarz Kongregacji Doktryny Wiary i w 2005 roku jako arcybiskup Genui.W poniedziałek Bertone spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Kuby, Felipe Perez Roque, po spotkaniu, na konferencji prasowej powiedział, że pragnie, aby wzajemne stosunki dojrzewały szbyciej, aniżeli w ostatnich dziesięciu latach. Skrytykował również ekonomiczną blokadę USA wobec Kuby, określając ją jako“niesprawiedliwą i etycznie nie do przyjęcia”.
Podczas swojej wizyty na Kubie kardynał przeprowadził również konferencję dla kubańskich intelektualistów i profesorów na Uniwersytecie w Hawanie, gdzie wezwał do poszukiwania bardziej konkretnych dróg by kultura i etyka, kościół i społeczeństwo mogły ze sobą współpracować w budowaniu bardziejsprawiedliwego świata. Odprawił również msze na Placu Katedralnym w Hawanie i w mieście Santa Clara, gdzie odsłonił również pomnik Jana Pawła II, oraz odwiedził sanktuarium maryjne Matki Boskiej z Caridad del Cobre, patronki Kuby.
Dużym zaskoczeniem było opublikowanie przez rządowy dziennik „Granma” poniedziałkowego komunikatu biskupów Kuby.