Kardynał Schönborn wyjaśnia
- 20 listopada, 2005
- przeczytasz w 2 minuty
Nie chciałem by w amerykańskich szkołach uczono, że Bóg stworzył świat w ciągu sześciu dni; moim zamiarem nie było też potępienie pracy Charlesa Darwina “O pochodzeniu gatunków” — książki, która moim zdaniem jest wielkim dziełem w historii idei — wyjaśniał kardynał Christoph Schönborn przedstawicielowi agencji Reuters, nawiązując do swego artykułu zamieszczonego latem tego roku w “The New York Times”.Kardynał zaprzeczył że wyznaje jakąś odmianę kreacjonizmu. Wedle jego […]
Nie chciałem by w amerykańskich szkołach uczono, że Bóg stworzył świat w ciągu sześciu dni; moim zamiarem nie było też potępienie pracy Charlesa Darwina “O pochodzeniu gatunków” — książki, która moim zdaniem jest wielkim dziełem w historii idei — wyjaśniał kardynał Christoph Schönborn przedstawicielowi agencji Reuters, nawiązując do swego artykułu zamieszczonego latem tego roku w “The New York Times”.
Kardynał zaprzeczył że wyznaje jakąś odmianę kreacjonizmu. Wedle jego własnych słów szanuje on dorobek Darwina, lecz odrzuca poglądy neodarwinistów, którzy w swych twierdzeniach wykraczają daleko poza to, co można udowodnić naukowo.
Zabierając głos w zideologizowanej debacie na temat “Inteligentnego Projektu” wiedeński hierarcha chciał stanąć w obronie zdrowego rozsądku. “Zadaniem Kościoła jest w tej chwili obrona rozumu” — powiedział kard., współbrzmiąc z ostatnimi deklaracjami swego nauczyciela, papieża Benedykta XVI. “Teoria ewolucji jest teorią naukową” — kontynuował kardynał; w przeciwieństwie do niej ewolucjonizm definiuje jako “ideologiczny pogląd, według którego ewolucja może wyjaśnić cały rozwój kosmosu, począwszy od Wielkiego Wybuchu aż po Dziewiątą Symfonię Beethovena.”
Opierając się na rozumie, Schönborn zgadza się z konceptem “Inteligentnego Projektu”, który biorąc pod uwagę złożoność form życia uznaje, że musi kryć się za nią jakaś wyższa inteligencja. “Następny krok to pytanie: jaka inteligencja? Oczywiście, jako człowiek wierzący uważam, że jest to inteligencja Stworzyciela” — powiedział biskup Wiednia. Kardynał podkreślił przy tym, że odwołuje się jedynie do argumentów racjonalnych a nie do ustaleń nauki; jego rozumowanie ma charakter stricte filozoficzny.
Taki pogląd nie musi stać w opozycji wobec teorii ewolucji. “Biblijne nauczanie o stworzeniu nie jest teorią naukową”, i z tego względu nie jest alternatywą dla ewolucji.
“Zdrowy rozsądek podpowiada, że materia nie może zorganizować samej siebie. By tego dokonać materia potrzebuje informacji, zaś informacja jest przejawem inteligencji. (…) Czy materia może stworzyć inteligencję? Na to pytanie nie możemy odpowiedzieć w sposób naukowy”.
Kardynał powiedział, że jego prawdziwą troską jest materializm — bazujący na nauce pogląd, że materia jest jedyną rzeczywistością, dominujący we współczesnej percepcji świata. “To wszystko dotyczy materializmu, to jest kluczowy problem” — powiedział kard. Schönborn.
:: Ekumenizm.pl: Głos w sprawie ewolucji
:: Ekumenizm.pl: Benedykt XVI o “Inteligentnym Projekcie”
:: Ekumenizm.pl: Watykański astronom o “Inteligentnym Projekcie”