Katolicy nie mogli świętować religijnie
- 13 lutego, 2008
- przeczytasz w 2 minuty
Katoliccy górale z regionu Ia Grai, połozonego w cetralnej, górskiej częśsci Wietnamu, nie mogli odprawić mszy św. świętując w zeszłym tygodniu (6 lutego) początek nowego roku księżycowego (Tet). Przewodniczący Komitetu ludowego, Bùi Minh Son, utrzymuje, że Tet nie jest świętem katolickim. W związku z tym wiernym nie przysługuje prawo do odprawienia mszy sw. Policja otrzymała polecenia zarzymania każdego, kto naruszyłby dyspozycje władz.Katolicy z Ia Grai w petycji do przewodniczącego […]
Katoliccy górale z regionu Ia Grai, połozonego w cetralnej, górskiej częśsci Wietnamu, nie mogli odprawić mszy św. świętując w zeszłym tygodniu (6 lutego) początek nowego roku księżycowego (Tet). Przewodniczący Komitetu ludowego, Bùi Minh Son, utrzymuje, że Tet nie jest świętem katolickim. W związku z tym wiernym nie przysługuje prawo do odprawienia mszy sw. Policja otrzymała polecenia zarzymania każdego, kto naruszyłby dyspozycje władz.
Katolicy z Ia Grai w petycji do przewodniczącego Son podkreslali istnienie zwyczaju miejscowej pobożności poświęcania Chrystusowi i Dziewicy pierwszego dnia nowego roku. Z tej okazji katolicy spotykaja się wspólnie na modlitwę, sprawowanie Eucharystii, nabożeństwa; składaja sobie noworoczne życzenia i przyjmują błogosławieńtwo udzielane przez swoich duchownych.
Przewodniczący Komitetu ludowego odpowiedział, iż Tet nie jest świetem kościelnym. Odprawienie mszy — zdaniem przewodniczacego — stanowiłoby naruszenie wietnamskiego prawa dotyczącego wiary i religii. Dekretem No 34/UBND-DTTG, wydanym 4 lutego, nakazał siłom porządkowym zatrzymanie każdego, kto śwętowałby Tet używając jakigokolwiek religijnego obrzędu katolickiego.
Przewodniczący Son powołał się w swoim dekrecie na ustawę o religii, na podstawie której duchowni maja obowiązek każdego roku przedstawić miejscowym władzom cywilnym wykaz mszy i innych nabożeństw, które zamierzaja poprowadzić w ciagu roku. Na kazde nabożeństwo w wykazie musi uzyskać akceptację władz, w przeciwnym razie popełnia przestępstwo.
Pomimo wszytko wolność religijna w Wietnamie poprawia się, dzieki obecnemu otwarciu się kraju na współpracę z Zachodem, z Unią Europejska i Stanami Zjednoczonymi, rozpoczęta zniesieniem embarga w 1994 r., normalizacją stosunków dyplomatycznych w 1995 i wejsciem Hanoi do Światowej Organizcji Handlu (WTO) w końcu 2006 r. Obok tego rozwijaja się powoli kontakty Wietnamu ze Stolicą Apostolską.
Najgorsza sytuacja pod względem wolności religijnej panuje w górzystych regionach centralnego Wietnamu, w Thai, Hmong i Muong w górach południowych.
fot.: Asianews