Kościoły na rzecz ekologii
- 24 lutego, 2007
- przeczytasz w 1 minutę
Światowa Rada Kościołów (ŚRK) wystosowała odezwę do rządów zamożnych państw o zwiększenie opłat za emisję ołowiu do atmosfery oraz usprawnieniu pro-ekologicznej polityki. W dokumencie mowa jest także o efektach zwiększania w powietrzu gazów cieplarnianych, które zapobiegają wydostawaniu się promieniowania podczerwonego z Ziemi i sprzyjają wzrostowi temperatury na całym globie. Tekst zawiera także ostrą krytykę przedsiębiorstw, których produkcja prowadzona jest w sposób niebezpieczny dla środowiska naturalnego. Odezwa “Droga […]
Światowa Rada Kościołów (ŚRK) wystosowała odezwę do rządów zamożnych państw o zwiększenie opłat za emisję ołowiu do atmosfery oraz usprawnieniu pro-ekologicznej polityki. W dokumencie mowa jest także o efektach zwiększania w powietrzu gazów cieplarnianych, które zapobiegają wydostawaniu się promieniowania podczerwonego z Ziemi i sprzyjają wzrostowi temperatury na całym globie.
Tekst zawiera także ostrą krytykę przedsiębiorstw, których produkcja prowadzona jest w sposób niebezpieczny dla środowiska naturalnego.
Odezwa “Droga ku Stabilizacji Klimatu” została oficjalnie odczytana podczas przedwczorajszego spotkania przedstawicieli ŚRK wraz z członkami Global Roundtable on Climate Change (GROCC). Międzynarodowe posiedzenie prowadził Jeffrey D. Sachs (na zdj.), szef GROCC oraz Instytutu Ziemi przy Uniwersytecie Columbia. J. Sachs jest znanym działaczem społecznym, doradcą sekretarza generalnego ONZ, profesorem ekonomii, absolwentem Uniwersytetu Harvarda. Jest autorem licznych publikacji, w których zwrócił uwagę na uwarunkowania geograficzne jako kluczowy powód problemów gospodarczych wielu krajów.
***
Jeffrey D. Sachs zasłynął w Polsce jako bliski współpracownik Solidarności. Pod koniec lat osiemdziesiątych opracował wstępną wersję programu zmian, który miał później zasłynąć jako “Plan Balcerowicza”. W 1999 J. Sachs otrzymał z rąk prezydenta RP, Aleksandra Kwaśniewskiego, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.