
- 9 lipca, 2015
- przeczytasz w 2 minuty
Generalna Konferencja Adwentystów Dnia Siódmego w San Antonio (USA), reprezentująca ponad 17 milionów adwentystów na świecie, odrzuciła wniosek o zezwolenie Kościołom lokalnym (Wydziałom) na ordynowanie kobiet.
Adwentyści: “Nie” dla ordynowania kobiet, ale…
Generalna Konferencja Adwentystów Dnia Siódmego w San Antonio (USA), reprezentująca ponad 17 milionów adwentystów na świecie, odrzuciła wniosek o zezwolenie Kościołom lokalnym (Wydziałom) na ordynowanie kobiet.
Za wnioskiem zagłosowało 997 delegatów, przeciwnych było 1381, a pięciu wstrzymało się od głosu.
Głosowanie poprzedziła burzliwa 6‑godzinna debata, do której zgłosiło się kilkaset osób. Ogólnokościelny proces dyskusji rozpoczął się w 2012 roku decyzją Komitetu Wykonawczego Konferencji.
Decyzja Konferencji Generalnej nie zmienia jednak sytuacji tych Kościołów adwentystycznych, które zdecydowały się na dopuszczenie kobiet do służby duchownego – są to głównie Kościoły w północnej i środkowej części USA i w Europie.
W tradycji adwentystycznej służba duchownego nie jest jednoznaczna z ordynacją. W niektórych Kościołach lokalnych kobiety pełnią służbę pastorską bez ordynacji, ale z błogosławieństwem – w praktyce oznacza to, że mogą zwiastować Słowo Boże, ale zasadniczo nie mogą chrzcić, ani przewodzić liturgii Wieczerzy Pańskiej, choć w niektórych Kościołach lokalnych wprowadzono pełne prawa ordynacji dla kobiet-pastorów. I tak pierwsza ordynacja pastorska kobiety w Europie miała miejsce w 2013 roku w Holandii. Nieordynowani duchowni nie mogą obejmować urzędów i funkcji kościelnych. O ile ordynacja mężczyzn uznawana jest w całym adwentyzmie, posługa kobiet pastorów obowiązuje tylko w tych Kościołach lokalnych, które akceptują służbę kobiet.
Przeciwko ordynacji kobiet wypowiadali się nie tylko mężczyźni, ale też niektóre kobiety. Wskazywano, że prorokini adwentyzmu i jedna z założycielem wyznania, Ellen G. White, była określana w literaturze adwentystycznej jako ‘ordynowana’.
Duża polaryzacja stanowisk, którą pokazał wynik głosowania skłoniła ponownie wybranego prezydenta Konferencji Generalnej pastora Teda Wilsona do emocjonalnego apelu o jedność. – Odłóżmy różnice zdań. Jesteśmy jedną rodziną — powiedział.
W Konwencji Generalnej w San Antonio wzięło udział również czterech delegatów z Polski – pastorzy: Jarosław Dzięgielewski (przewodniczący Rady Kościoła), Andrzej Siciński (red. naczelny Wydawnictwa „Znaki Czasu”), Remigiusz Krok (Radom) i Włodzimierz Tarasiuk (radny z diecezji wschodniej).
Konferencja wybrała ponadto pochodzącego z Libanu pastora Raafata Kamala na przewodniczącego Wydziału Transeuropejskiego Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, do którego należy Kościół w Polsce.
Konwencje Generalne Adwentystów Dnia Siódmego odbywają się co pięć lat.