Gorzki smak schizmy
- 28 lutego, 2005
- przeczytasz w 2 minuty
W okresie Wielkiego Postu anglikańska „Book of Common Prayer” wyznacza tę samą modlitwę do odczytywania każdego dnia: „Wszechmogący i Wieczny Boże, który nie nienawidzisz czegokolwiek, co stworzyłeś i który przebaczasz grzechy, tym którzy pokutują; Stwórz w nas nowe i czyste serca, byśmy my, godnie lamentując nad naszymi grzechami i odpowiednio uznając naszą grzeszność, uzyskali u Ciebie, Boże Wszelkiego Miłosierdzia, pełne odpuszczenie i zmazanie grzechów, przez Jezusa Chrystusa, naszego Pana. […]
W okresie Wielkiego Postu anglikańska „Book of Common Prayer” wyznacza tę samą modlitwę do odczytywania każdego dnia: „Wszechmogący i Wieczny Boże, który nie nienawidzisz czegokolwiek, co stworzyłeś i który przebaczasz grzechy, tym którzy pokutują; Stwórz w nas nowe i czyste serca, byśmy my, godnie lamentując nad naszymi grzechami i odpowiednio uznając naszą grzeszność, uzyskali u Ciebie, Boże Wszelkiego Miłosierdzia, pełne odpuszczenie i zmazanie grzechów, przez Jezusa Chrystusa, naszego Pana. Amen.”
Prymasi przemówili. Mają dość. Anglikańskie Kościoły z USA i Kanady mają się wycofać z Anglikańskiej Rady Konsultacyjnej do 2008 roku. Schizma zdaje się być nieunikniona. Z wyjątkiem chyba tylko abp. Williamsa, wszyscy zmierzali do niej z namiętnością godną lepszej sprawy. W USA wyświęcono na biskupa geja żyjącego w związku, choć wiedzaiano, że konsekwencje tego czynu mogą być ogromne. W Kanadzie zezwolono na błogosławienie związków homoseksualnych, pomimo próśb prymasa, by z tym poczekać i nie wybiegać przed szereg. „Tradycjonaliści” też nie byli wiele lepsi. W Kanadzie odmawiali dyskusji ze swoim biskupem, w Stanach wypowiadali posłuszeństwo swoim pasterzom.
Prymas Nigerii, w kraju gdzie kobiety są kamieniowane za cudzołóstwo i gdzie akceptuje się poligamię, mianował się obrońcą tradycyjnej morlaności chrześcijańskiej. Wtórował mu do niedawna prymasa Ugandy, obecnie podejrzany o wieloletnie branie łapówek. Żaden z nich nie uznał za stosowne powściągnąć swój język i opanować się. Skutek jest taki, że mamy prawdopodobną schizmę.W Wielki Post.
Po opublikowaniu oświadczenia prymasów, uradowany biskup Akinola wydał uroczystą kolację. Ja w przeciwieństwie do prymasa Nigerii nie zamierzam świętować schizmy. W tą niedzielę, zanim wsiądę do samolotu pójdę do anglikańskiego kościoła Św. Trójcy w Bostonie, by wziąć udział w nabożeństwie. I z ciężkim, ciężkim sercem przystąpić do Komunii słuchając słów modlitwy spowiedniej: „Jeśli mówimy, że jesteśmy bez grzechu, to się oszukujemy i nie ma w nas prawdy”. I by odpowiedzieć słowami Psalmu 51: „Stwórz w nas, O Boże, serca czyste, i niezabieraj od nas swego Ducha Świętego.”
Kazimierz Bem
Boston, 25 luty 2005
Zobacz także:
EAI Ekumenizm.pl:Schizma u anglikanów
EAI Ekumenizm.pl: Spotkanie prymasów w Irlandii Północnej