- 25 sierpnia, 2022
- przeczytasz w 3 minuty
Światowe media grillują fińską premier Sanna Marin (37) za udział w prywatnych imprezach poza godzinami pracy lub za „nieobyczajne” zdjęcia jej przyjaciół. Jednak – o czym niewielu wie – Sanna Marin nazywa się nie tylko szefowa rządu, ale i luterańska duchowna...
Ks. Sanna Marin — proboszczka parafii, nie szefowa rządu
Światowe media grillują fińską premier Sanna Marin (37) za udział w prywatnych imprezach poza godzinami pracy lub za „nieobyczajne” zdjęcia jej przyjaciół. Jednak – o czym niewielu wie – Sanna Marin nazywa się nie tylko szefowa rządu, ale i luterańska duchowna, proboszczka parafii w Siilinjärve.
34-letnia ks. Sanna Marin jest proboszczką Parafii ewangelicko-luterańskiej w Siilinjärve, miasta liczącego nieco ponad 21 tys. mieszkańców w Sawonii Północnej.
Co ciekawe, Siilinjärve jest rodzinną miejscowością ks. Sanny Marin — oprócz nabożeństw, ślubów i pogrzebów ks. Sanna Marin odpowiedzialna jest również za kwestie edukacji — za kościelne placówki szkolne, katechezę i współpracę ze szkołami państwowymi.
Szczególnie dużo wyzwań miała na początku pandemii, koordynując sprawy parafialne i edukacyjne w przechodzeniu całych struktur z formatu analogowego na online.
Jednej z gazet ks. Marin opowiadała, że gdy Sanna Marin zostawała premierką w 2019 roku to zmieniła ustawienia swojego konta na Instagramie na tryb prywatny z powodu ogromnego zainteresowania mediów krajowych i zagranicznych. Obecnie profil jest ogólnodostępny (link).
Widok kobiety przed ołtarzem nikogo w Finlandii nie dziwi, gdyż ordynacja (święcenie) kobiet w lokalnym Kościele luterańskim praktykuje się od 1988 r. Kobiety stanowią jednak tylko 20% całego duchowieństwa. Jedynie dwie kobiety pełniły urząd biskupa w Ewangelicko-Luterańskim Kościele w Finlandii — obecnie tylko jedna z nich jest czynną biskupką (bp Kaismari Hintikka z diecezji Espoo), a druga bp Irja Askola, biskupka Helsinek, która w 2017 roku przeszła w stan spoczynku.
https://www.youtube.com/watch?v=y5_J8CTmofo
A jak do kwestii religijnych odnosi się premier Sanna Marin? Szefowa fińskiego rządu nie należy do Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Finlandii, którego członkiem jest ok. 70% fińskiego społeczeństwa. Jednak nie oznacza to, że premier nic z religia nie ma wspólnego.
Gdy w 2020 roku Sanna Marin zostawała premierem powiedziała w wywiadzie dla gazety Aamulehte, że po ukończeniu liceum była zaangażowana w pracę grupy młodzieżowej lokalnej parafii luterańskiej. Marin przyjęła chrzest w Kościele luterańskim, ale jedna z jej matek (wychowywana była przez dwie lesbijki), która nie należała do Kościoła, prawdopodobnie nie dopilnowała formalności, stąd też w biurokracji kościelnej doszło do zamieszania i dopiero w wieku dorosłym Marin dowiedziała się, że prawnie nigdy do Kościoła luterańskiego nie należała.
Podobnie jak wielu Finów Sanna Marin uważa kwestie religijne za sprawę prywatną, co nie znaczy, że tematów religijnych unika, w tym też spotkań z biskupkami i biskupami fińskiego Kościoła luterańskiego. Marin, należąca do Partii socjaldemokratycznej, jest zwolenniczką jeszcze mocniejszego rozdziału Kościoła od państwa – w swoim programie wyborczym nazwała bliskie więzi państwa z Kościołem luterańskim i prawosławnym jako przeżytek.