Małżeństwa jednopłciowe legalne w RPA
- 2 grudnia, 2005
- przeczytasz w 1 minutę
Południowoafrykański Sąd Konstytucyjny jednomyślnie uznał, że ustawa definiująca małżeństwo, jako związek mężczyzny i kobiety jest niezgodna z konstytucją i dał parlamentowi rok na stosowne zmiany. Wyrok sądu podkreśla też, że żadna wspólnota kościelna nie będzie zmuszona do udzielania ślubów, na które się nie zgadza z powodów teologicznych.Sąd Konsytutcyjny uznał, że nie istnieją żadne konstytucyjne przesłanki by odmawiać parom jednopłciowym prawa do małżeństwa. Odnosząc się do argumentów przedstawionych przez m.in. kardynała Napiera, Sąd podkreślił, […]
Południowoafrykański Sąd Konstytucyjny jednomyślnie uznał, że ustawa definiująca małżeństwo, jako związek mężczyzny i kobiety jest niezgodna z konstytucją i dał parlamentowi rok na stosowne zmiany. Wyrok sądu podkreśla też, że żadna wspólnota kościelna nie będzie zmuszona do udzielania ślubów, na które się nie zgadza z powodów teologicznych.
Sąd Konsytutcyjny uznał, że nie istnieją żadne konstytucyjne przesłanki by odmawiać parom jednopłciowym prawa do małżeństwa. Odnosząc się do argumentów przedstawionych przez m.in. kardynała Napiera, Sąd podkreślił, że choć świeckie państwo ma obowiązek szanować wierzenia i pogłady swoich wierzących obywateli, to jednak byłoby naruszeniem zasady świeckości państwa, gdyby poglądy religijne były używane do interpretacji Konstytucji i prawa. Przypominając, że “religia w tym kraju była używana do uzasadniania najbardziej obrzydliwej formy rasowej dyskryminacji” sąd swtierdził, że “byłoby niedpouszczalne by używać religijnych poglądów jednej grupy, jako podstawy do konstytucyjnych praw drugich.”
Zgodnie z orzeczeniem sądu, parlament ma rok na zmianę stosownych ustaw, w przeciwnym zaś wypadku mocą orzeczenia, słowa “mężczyzna i kobieta” zostaną zamienione na “dwie osoby.”