Młodzi ludzie odchodzą z kościoła
- 6 listopada, 2007
- przeczytasz w 6 minut

“LifeWay Research” przeprowadziło badania wśród amerykańskiej młodzieży w wieku od 18 do 22 lat, która przestała uczęszczać do kościoła, chociaż od dzieciństwa aż do ukończenia szkoły średniej brała regularnie aktywny udział w nabożeństwach i wielu innych działaniach, w swoich macierzystych kościołach protestanckich.
“LifeWay Research” przeprowadziło badania wśród amerykańskiej młodzieży w wieku od 18 do 22 lat, która przestała uczęszczać do kościoła, chociaż od dzieciństwa aż do ukończenia szkoły średniej brała regularnie aktywny udział w nabożeństwach i wielu innych działaniach, w swoich macierzystych kościołach protestanckich.
Młodzi ludzie wychodząc ze szkoły średniej zazwyczaj idą do regularnej pracy lub podejmują dalszą edukację na wyższych studiach, stają wówczas przed wieloma trudnymi wyborami, między innymi — czy kontynuować chodzenie do kościoła? Aby dokładniej zrozumieć powody takich decyzji “LifeWay Research” w miesiącach od kwietnia do maja 2007 roku, przeprowadziło wywiady i badania statystyczne z ponad tysiącem młodych ludzi w wieku od 18 do 30 roku życia. Wszyscy ankietowani powiedzieli, że uczęszczali regularnie do kościoła aż do ukończenia szkoły średniej.
Według przeprowadzonych badań ponad 70% młodych ludzi w wieku 23–30 lat, przestało regularnie uczęszczać do kościoła pomiędzy 18, a 22 rokiem życia. W wielu przypadkach decyzja opuszczenia kościoła nie była planowana. Tylko 20% zadecydowało, że z chwilą zakończenia szkoły średniej opuszczą także kościół lub zrobią sobie przerwę w uczęszczaniu do niego. Pomiędzy tymi planującymi przerwę jeden z ankietowanych powiedział:
— Po prostu powiedziałem swoim rodzicom, że nie lubię chodzić do kościoła i tyle.
Inny stwierdził:
— Bałem się że będąc religijnym, po prostu stracę swoich nowych przyjaciół.
Dlaczego Młodzi Ludzie Odchodzą?
Największy wpływ wywierają zmiany stylu życia i sytuacji. Faktycznie 97% odeszło z powodu zmiany stylu życia. Szczególne powody, dla których odchodzą z kościołów musimy przypisać do zmian, które następują w życiu tych młodych ludzi. Jednak najczęstszym z powodów jest zmiana swojej orientacji:
— Po prostu, chcę zerwać z kościołem — stwierdza 27%.
Wejście w środowisko akademickie lub pracownicze jest także mocnym powodem do odejścia:
— Gdy wyjechałem na studia przestałem chodzić do kościoła — mówi 25%.
— Różne odpowiedzialności w pracy nie dają mi możliwości chodzenia do kościoła — usprawiedliwia się 23%.
Ci którzy wyjechali na studia, po prostu znaleźli się daleko od macierzystego kościoła i zaprzestali chodzenia do jakiegokolwiek, dlatego 22% usprawiedliwia się tym że nie znaleźli w pobliżu uczelni, odpowiedniego dla siebie kościoła.
To co odprowadza tych ludzi od kościoła jest także tym w jaki sposób korzystają oni ze swego wolnego czasu i jakie wybrali towarzystwo. Dwadzieścia dwa procent usprawiedliwia się, że jest zbyt zajęta, aby znaleźć jeszcze czas na kościół, a 17% wybiera spędzanie czasu z przyjaciółmi z poza kościoła. Także dość powszechnym (26%) powodem odejścia jest to, że ludzie w kościele wszystkich sądzą albo, że są hipokrytami. 20% mówi że nie czuje się prawdziwie związana z ludźmi w swoim kościele.
I finalnym powodem opuszczenia kościoła jest kryzys wiary, etyczny albo przyjęta postawa polityczna, w tych kategoriach mieści się aż 52%. Te dwa powody odzwierciedlają decyzje odejścia:
— Nie zgadzam się ze stanowiskiem kościoła odnośnie politycznych i socjalnych spraw. 18%
Następny powód:
— Chodziłem do kościoła, aby innym zrobić przyjemność. 17%.
Z jakich powodów pozostają w kościele?
Jakkolwiek ci którzy pozostają reprezentują tylko 30% z tych wszystkich którzy uczęszczali do kościołów protestanckich po ukończeniu szkoły średniej. Są oni w wieku 18–22 lata i widzą w chodzeniu do kościoła doniosłość i znaczenie w ich życiu teraz jak i w przyszłości. Najczęściej powtarzają się dwa powody: doniosłość i prowadzenie w życiu:
— Kościół był i jest zasadniczą częścią mojej relacji z Bogiem. 65%
— Pragnę aby kościół pomagał i prowadził mnie w decyzjach, które podejmuję każdego dnia. 58%
Połowa z tych pozostających w kościele stwierdza:
— Czuję że kościół pomaga mi być lepszą osobą. 50%
Czterdzieści dwa procent utrzymuje, że są, i czują się zaangażowani w pracę kościoła.
Jakkolwiek wielu z tych którzy opuścili kościół, w przyszłości powróci do niego. Widać to pomiędzy tymi, którzy są teraz w wieku 23–30 lat. Aktualnie 35% z nich uczęszcza do kościoła dwa razy w miesiącu albo i więcej. Następnie 30% uczęszcza bardziej sporadycznie. Około dwie trzecie z tych co opuścili mury kościelne powróci do nich na jakimś tam etapie swego życia. Zasadniczo powrót ten jest rezultatem zachęcania ich przez innych wierzących, ale najbardziej powszechnym stwierdzeniem jest:
— Moi rodzice i rodzina zachęcała mnie do powrotu. 39%.
Dwadzieścia jeden procent przypisuje swój powrót przyjaciołom i znajomym. Ludzie także powracają do kościołów, gdy czują, że Bóg personalnie woła ich do powrotu:
— Po prostu czułem pragnienie, aby powrócić. 34%
— Czułem jak Bóg mnie woła, abym powrócił do kościoła.28%
Kobiety bardziej czują potrzebę powrotu niż mężczyźni (kobiety 41% mężczyźni 22%)
Uczucie, że Bóg wołał do powrotu (kobiety 34% mężczyźni 18%)
Dwadzieścia cztery procent powróciło do kościołów, dlatego że:
— Czułam, że teraz, kiedy mam dzieci jest to właściwa pora dla nich i dla mnie zacząć regularnie chodzić do kościoła.
Oczywiście, że ten powód jest częściej używany przez kobiety niż przez mężczyzn. (31% kobiety 13% mężczyźni)
Po założeniu rodziny 20% pragnie ponownie chodzić do kościoła ze swoim współmałżonkiem.
To nie jest przyjemne stwierdzenie, ale musi to być powiedziane — rodzice i działalność kościołów nie pomagają młodym ludziom w podjęciu decyzji pozostania. Jednak musimy przyjąć i tę pociechę, że ewentualnie wielu powróci do swoich kościołów. Nam pozostaje niełatwa odpowiedź:
— Co złego się dzieje z naszą chrześcijańską wiarą, że nie zapuszcza ona korzeni w życie naszych dzieci?
Nastolatki w wieku siedemnastu lat, których rodzice są autentycznymi chrześcijanami, praktycznie i konsekwentnie żyjący tak jak wierzą, bardziej zdecydowanie pozostaje w kościele, gdy dochodzą do okresu kryzysowego. Dwadzieścia procent pozostających wskazuje na swoich rodziców lub innych członków rodziny, z którymi mogli przedyskutować duchowe rozterki i otrzymać od nich wskazówki wiary i wspólną modlitwę.
Pomimo że w młodym wieku o konflikt nie jest trudno, to jednak nie ciężko jest zrozumieć jak wielkie oddziaływanie pochodzi od mocnej rodziny włączonej swoją wiarą w przyszłe zaangażowanie dzisiejszych nastolatków. Śmiało można stwierdzić, że młodzi ludzie są ekspertami w odnotowywaniu niezgodności pomiędzy tym, co rodzice mówią, a tym, co czynią. Autentyczna wiara nie jest czymś, co można podrobić. Dlatego wielu z nich mówi, że to rodzice mają negatywny wpływ na ich decyzje. Te ziarno wątpliwości często kiełkuje, gdy jedno z rodziców chodzi do kościoła, a drugie zostaje w domu. Można powiedzieć, że nastolatki są bombardowane pozytywnymi i negatywnymi wpływami odnośnie wiary i potrzeby chodzenia do kościoła. Pomimo wszystko muszą oni samodzielnie podjąć własną decyzję, czy będą chodzić do kościoła czy też nie.
Statystyki bezspornie pokazują jak wielki wpływ mają rodzice i ludzie uczęszczający razem do kościoła. Jednak w finalnej analizie, powinniśmy zaufać Bogu i z modlitwą powierzyć nasze dzieci w Jego ręce, pozwalając Jemu pracować w ich życiu.
pastor Lech Foremski
“Young Adults Drop Out Of Church” — Facts & Trends Volume 53, Number 6, November/December 2007, str.6–10