Muzułmanka nie może, zakonnica może?
- 29 września, 2007
- przeczytasz w 2 minuty
Włoski minister spraw wewnętrznych, Giuliano Amato (zdj.), powiedział, że w razie wprowadzenia zakazu noszenia chust przez kobiety w instytucjach publicznych, zakaz ten dotyczyłby również zakonnic. Wypowiedź ta oburzyła włoską prawicę. „Jeśli tworzy się prawo zakazujące welonu w miejscach publicznych, pierwsze pytanie, jakie się pojawia, brzmi: dlaczego zakonnica może, a jakaś kobieta muzułmańska nie?” — pytał Amato w wywiadzie dla dziennika „Corriere della Sera”. Amato […]
Włoski minister spraw wewnętrznych, Giuliano Amato (zdj.), powiedział, że w razie wprowadzenia zakazu noszenia chust przez kobiety w instytucjach publicznych, zakaz ten dotyczyłby również zakonnic. Wypowiedź ta oburzyła włoską prawicę.
„Jeśli tworzy się prawo zakazujące welonu w miejscach publicznych, pierwsze pytanie, jakie się pojawia, brzmi: dlaczego zakonnica może, a jakaś kobieta muzułmańska nie?” — pytał Amato w wywiadzie dla dziennika „Corriere della Sera”.
Amato jest zaufanym premiera Romano Prodi i, choć nie należy do żadnej partii, uznawany jest za człowieka lewicy. Głośna była jego wypowiedź, podczas Narodowej Konferencji w sprawie Emigracji: „Zakazanie welonu zakłada narzucenie zachodniej imperialistycznej ideologii tym, którzy się od nas różniają”.
Zapytany o jakiś wyjątek od zakazu noszenia welonu, odpowiedział: „Więc powinniśmy zakazać welonu muzułmańskiej kobiecie. I jeśli jakaś muzłmanka jest pielęgniarką w szpitalu, powinna wykonywać swoje czynności z odkrytą głową, a zakonnica nie? Dlaczego?”. I zaraz odpowiada: „Ponieważ zakonnica czyni tak w imię twojego boga, gdy tymczasem muzułmanka — w imię swojego”.
Po tych wypowiedziach wybuchł skandal, ponieważ włoska prawica oświadczyła, że czuje się obrażona. Parlamentarzystka partii Forza Italia Silvio Berlusconiego, Margherita Boniver, stwierdziła, że Amato zapomniał o „ładunku przemocy i ucisku, jaki wielokrotnie znajduje się ukryty za islamską chustą, rzadko zakładanen z własnej woli”. Z kolei należacy do skrajnie prawicowej Ligi Północnej Roberto Cota oskarżył Amato, że ten pragnie „zislamizować społeczeństwo”. „Minister nie zrozumiał teraz, że zasady katolickiej religii są podstawowymi wartościami naszej tożsamości i obrona naszej tożsamości oznacza obronę religi katolickiej”, oświadczył Cota.
Z kolei dla chrześcijańskiego demokraty Mauricio Ronconi jest czymś „niewyobrażalnym, a nawet czymś obraźliwym, porównywać chustę islamską z walonem zakonnic”.