Po śmierci ciężarnej Irlandia wznawia dyskusję o aborcji
- 16 listopada, 2012
- przeczytasz w 2 minuty
Śmierć 31-letniej kobiety pochodzenia hinduskiego, która zmarła w szpitalu w Galway do którego trafiła w trakcie poronienia 17. tygodniowej ciąży, a której lekarze odmówili aborcji dopokąd płód nie obumarł spowodowała, że w Irlandii zaczęto na nowo rozmawiać o prawie o aborcji. Konstytucja Irlandii zakazuje aborcji jednak wyrok Sądu Najwyższego z 1992 roku dopuszcza zakończenie ciąży, jeżeli życie matki jest zagrożone. Problem w tym, iż do tej pory prawo nie zawiera wytycznych, które […]
Śmierć 31-letniej kobiety pochodzenia hinduskiego, która zmarła w szpitalu w Galway do którego trafiła w trakcie poronienia 17. tygodniowej ciąży, a której lekarze odmówili aborcji dopokąd płód nie obumarł spowodowała, że w Irlandii zaczęto na nowo rozmawiać o prawie o aborcji.
Konstytucja Irlandii zakazuje aborcji jednak wyrok Sądu Najwyższego z 1992 roku dopuszcza zakończenie ciąży, jeżeli życie matki jest zagrożone. Problem w tym, iż do tej pory prawo nie zawiera wytycznych, które by wskazywały w jakich okolicznościach można stosować przerwanie ciąży z powodu zagrożenia życia kobiety.
Przypadek Savity Halappanavar należy do tych drastycznych gdyż z podawanych informacji wynika iż lekarze w trakcie poronienia czekali na to, by przestało bić serce płodu zaś na prośby cierpiącej kobiety o przeprowadzenie aborcji mieli odpowiedzieć, iż to katolicki kraj. W efekcie po stracie ciąży kobieta zmarła w wyniku posocznicy po trwającej ponad dwa dni agonii. W tej chwili w sprawie śmierci kobiety prowadzone są aż trzy śledztwa na których wyniki oczekuje premier Enda Kenny.
Rzecznik Konferencji Biskupów Irlandii Martin Long powiedział, że dla Kościoła śmierć Savity jest rozdzierającą serca tragedią i złożył kondolencji mężowi kobiety z powodu utraty i żony i dziecka. Odmówił natomiast innych komentarzy do czasu kiedy zostaną sformułowane wnioski śledztwa w tej sprawie. Biskup Killali John Flemming w oświadczeniu w The Irish Times napisał, że uznawanie przez Konstytucję Irlandii prawa do życia dziecka nienarodzonego na równi z prawem do życia jego matki jest dobre. Biskup zauważył też, że Irlandia bez aborcji jest uznawana za najbezpieczniejszy na świecie kraj dla ciężarnych, w którym w czasie porodu umiera 3 na 100 000 kobiet podczas gdy w Europie i Północnej Ameryce 14 na 100 000.