Reformacja, refleksja i ekumenizm
- 6 listopada, 2006
- przeczytasz w 3 minuty
Tematyka reformacyjna oraz atmosfera zadumy związana z uroczystością Wszystkich Świętych zdominowały miniony tydzień. Jak co roku, Kościoły protestanckie wspominały symboliczne rozpoczęcie Reformacji, która odmieniła nie tylko spojrzenie na wiarę, ale również na niemal wszystkie aspekty życia- w tym kulturę, prawo, politykę, a nawet gospodarkę. Od kilkunastu lat Święto Reformacji jest również dla polskich luteranów dniem ustawowo wolnym od pracy. Myśli większości Polaków skierowane były jednak na misterium […]
Tematyka reformacyjna oraz atmosfera zadumy związana z uroczystością Wszystkich Świętych zdominowały miniony tydzień. Jak co roku, Kościoły protestanckie wspominały symboliczne rozpoczęcie Reformacji, która odmieniła nie tylko spojrzenie na wiarę, ale również na niemal wszystkie aspekty życia- w tym kulturę, prawo, politykę, a nawet gospodarkę. Od kilkunastu lat Święto Reformacji jest również dla polskich luteranów dniem ustawowo wolnym od pracy. Myśli większości Polaków skierowane były jednak na misterium śmierci i życia, ku najbliższym, którzy odeszli,a to za sprawą święta Wszystkich Świętych oraz dramatu, jaki rozegrał się w jednej z gdańskich szkół. Trudno i tym razem było uciec od pytania: dlaczego?
Pytanie “dlaczego” towarzyszło wielu na wieść o samobójstwie luterańskiego pastora z Niemiec, który w Święto Reformacji dokonał na terenie kompleksu klasztornego samospalenia w proteście przeciwko ekspansji islamu w RFN. Czy to był prawdziwy powód, a jeśli tak, to czy islam rzeczywiście zagraża Europie, która coraz częściej zapomina o swoich duchowych korzeniach? O tym, że islam rośnie w siłę — zarówno w Europie, jak i w Ameryce Płn. — wie każdy. Mogli się o tym przekonać nasi rodacy z USA, gdzie władze rzymskokatolickiej Archidiecezji Detroit odsprzedały polski kościół muzułmanom z Bangladeszu. Wprawdzie polskich kościołów w Detroit pozostało jeszcze wiele, to jednak wydarzenie to ma ogromną wymowę symboliczną — wielu oburzyło, zaniepokoiło lub po prostu zmartwiło.
Problemy z muzułmanami ma wciąż Benedykt XVI - przed włoskim konsulatem w Ankarze fanatyk religijny oddał kilka strzałów z ostrej broni, aby zaprotestować przeciwko zbliżającej się pielgrzymce papieża. Niezwykle ważna wizyta Benedykta w Turcji odbędzie się przy użyciu najwyższych środków bezpieczeństwa, nie wyłączając kamizelki kuloodpornej dla biskupa Rzymu. Oczy świata, a na pewno chrześcijan przejętych dialogiem ekumenicznym będą skierowane na Turcję, gdzie papież spotka się z ekumenicznym patriarchą Konstantynopola Bartolomeuszem I i weźmie udział w Boskiej Liturgii w uroczystość św. Andrzeja Apostoła. O wadze dialogu prawosławno-rzymskokatolickiego papież przypomina przy każdej okazji, ostatnio podczas wizyty ad limina biskupów z Grecji. W tym kontekście ważna jest również wypowiedź metropolity Mediolanu, kardynała Tettamanziego nt. nawracania Rosjan.Innymi, nie mniej ważnymi słowami Benedykta był jego apel w uroczystość Wszystkich Świętych, kiedy podczas kazania zachęcił wiernych do świętości. Święci nie są wąską kastą wybranych, lecz niezmierzoną rzeszą- podkreślił papież.
Powróćmy jeszcze do ekumenizmu. Na początku tygodnia redaktor naczelny EAI opublikował swoje smutne wrażenia z podróży do Ziemi Świętej, fatalnego, jeśli nie katastrofalnie złego stanu stosunków ekumenicznych w kolebce chrześcijaństwa — znalazł na to dość wymowny, ale i realistyczny “symbol”. Aby nie poprzestawać na rzeczach smutnych, warto wspomnieć o miłej, czwartejrocznicy istnienia Magazynu Teologicznego Semper Reformanda, który dla wielu Czytelników stał się ciekawym źródłem informacji o dialogu ekumenicznym, dziejach i współczesności Kościoła i nie tylko.
Istotną informacją w minionym tygodniu była ponadto zmiana warty na stanowisku prefekta watykańskiej Kongregacji ds. Duchowieństwa - kolumbijskiego kardynała Dario Castrillon Hoyosa zastąpił Brazylijczyk kard. Cláudio Hummes.
Duże zaciekawienie wzbudził skandal w środowisku ewangelikalnym w USA: jeden z liderów ruchu ewangelikalnego w tym kraju, pastor TedHaggard, został oskarżony o homoseksualizm i zażywanie narkotyków. Duchowny nie przyznał się do winy, ale postanowił ustąpić ze stanowiska pastora oraz szefa Narodowego Stowarzyszenia Ewangelikalnego.
Pozostałe, istotne informacje minionego tygodnia to katolicko-buddyjskie rozmowy nt. celibatu, wprowadzenie w urząd zwierzchnika Episkopalnego Kościoła USA oraz prymasa prowincji bp Katherine Jefferts Schori, pierwszej kobiety sprawującej tę posługę, oraz na polskim podwórku, posiedzenie Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, który zajął się zagadnieniami liturgicznymi oraz problemami w stosunkach między Kościołem a państwem.
30. X. 2006- 5. XI. 2006