Kościół nie będzie utożsamiał się z rządem
- 8 sierpnia, 2008
- przeczytasz w 1 minutę
Rzymskokatoliccy biskupi Paragwaju oświadczyli w dokumencie podpisanym przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu, bp. Pastora Cuquejo, że nie będą się utożsamiać z przyszłym rządem byłego biskupa Fernando Lugo (zostanie zaprzysiężony na prezydenta 15 sierpnia), lecz będą utrzymywać z nim “relacjewzajemnego szacunku i serdeczności”. Dokument przypomina, że w wyborach z 20 kwietnia naród okazał wolę zmian zmierzających do wyeliminowania błędów i negatywnych praktyk w życiu społecznym kraju. Głównym sprawcą tych przemian ma być były […]
Rzymskokatoliccy biskupi Paragwaju oświadczyli w dokumencie podpisanym przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu, bp. Pastora Cuquejo, że nie będą się utożsamiać z przyszłym rządem byłego biskupa Fernando Lugo (zostanie zaprzysiężony na prezydenta 15 sierpnia), lecz będą utrzymywać z nim “relacjewzajemnego szacunku i serdeczności”.
Dokument przypomina, że w wyborach z 20 kwietnia naród okazał wolę zmian zmierzających do wyeliminowania błędów i negatywnych praktyk w życiu społecznym kraju. Głównym sprawcą tych przemian ma być były członek Konferencji Episkopatu Paragwaju, emerytowany biskup Fernando Lugo. W związku z wyborem na prezydenta na własną prośbę, 30 lipca br. został bezprecedensową decyzją papieża przeniesiony do stanu świeckiego.
Kościół i państwo są niezależnymi od siebie, autonomicznymi instytucjami, pracującymi na swój sposób dla dobra ludu — przypominają biskupi Paragwaju. Poza tym Kościół nie jest związany z żadnym systemem politycznym i dlatego nie może wziąć na siebie żadnej odpowiedzialności za pracę rządu, zachowując dalej dla sobie prawo do konstruktywnej jego krytyki.
Konstytucja Paragwaju z 1992 roku zaznacza, że chodzi o kraj laicki, w którym istnieje wolność kultu. Sam Lugo nie wypowiedział się jeszcze na temat komunikatu paragwajskiego Episkopatu.