Kościół powinien dokonać samokrytyki
- 9 sierpnia, 2007
- przeczytasz w 1 minutę
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Chile, biskup Alejandro Goic (zdj.), stwierdził podczas niedawnego spotkania z prasą, że Kościół rzymskokatolicki w Ameryce Łacińskiej powinien dokonać “szczerej samokrytyki”, aby dojrzeć, dlaczego katolicy w tym regionie nie znajdują się w awangardzie reform zmierzających do lepszej sprawiedliwości społecznej. Bp Goic zacytował Benedykta XVI, który podkreślił w Aparecida podczas majowego otwarcia V. Generalnej Konferencji Episkopatów Ameryki Łacińskiej, że istnieją „na kontynencie wznoszące […]
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Chile, biskup Alejandro Goic (zdj.), stwierdził podczas niedawnego spotkania z prasą, że Kościół rzymskokatolicki w Ameryce Łacińskiej powinien dokonać “szczerej samokrytyki”, aby dojrzeć, dlaczego katolicy w tym regionie nie znajdują się w awangardzie reform zmierzających do lepszej sprawiedliwości społecznej. Bp Goic zacytował Benedykta XVI, który podkreślił w Aparecida podczas majowego otwarcia V. Generalnej Konferencji Episkopatów Ameryki Łacińskiej, że istnieją „na kontynencie wznoszące głos ku niebu niesprawiedliwości i bolesne jest dla nas, że chodzi o kontynent zamieszkały w większości przez katolików”. Konferencja ta, zdaniem bp. Goica, postawiła przed biskupami wyzwanie, aby nauczyć świat odpowiedzialności za przewodzenie społeczeństwom przez przedsiębiorców, polityków i przywódców związkowych.
Na pytanie, jak Kościół rzymskokatolicki ocenia obecny system gospodarczy, bp Goic odpowiedział, że „żyjemy w społeczeństwie zglobalizowanym i Jan Paweł II wyraźnie zaznaczył, że musi również istnieć globalizacja solidarności”. Biskupa istniejący system nie zadawala, ale z takim mamy do czynienia, „więc trzeba go zhumanizować”.