Kościoły przeciwko Babie Jadze
- 12 maja, 2009
- przeczytasz w 3 minuty
W poniedziałek 11 maja kieleckie media (radio, prasa i telewizja) poinformowały czytelników i odbiorców o inicjatywie czterech, lokalnych wspólnot protestanckich w świętokrzyskiem, które domagają się zaprzestania promowania przez władze województwa wizerunku czarownicy zwanej Babą Jagą. Z pisma skierowanego do lokalnych mediów wynika, że nie jest to pierwszy głos w tej sprawie. Poniżej prezentujemy treść oświadczenia Forum Kościołów Chrześcijańskich ze świętokrzyskiego: Jako mieszkańcy Kielc i chrześcijanie zwracamy się z prośbą o ponowne, wnikliwe […]
W poniedziałek 11 maja kieleckie media (radio, prasa i telewizja) poinformowały czytelników i odbiorców o inicjatywie czterech, lokalnych wspólnot protestanckich w świętokrzyskiem, które domagają się zaprzestania promowania przez władze województwa wizerunku czarownicy zwanej Babą Jagą. Z pisma skierowanego do lokalnych mediów wynika, że nie jest to pierwszy głos w tej sprawie.
Poniżej prezentujemy treść oświadczenia Forum Kościołów Chrześcijańskich ze świętokrzyskiego:
Jako mieszkańcy Kielc i chrześcijanie zwracamy się z prośbą o ponowne, wnikliwe rozpatrzenie przez Pana kwestii promowania województwa świętokrzyskiego i miasta Kielc wizerunkiem czarownicy.
Nazwa naszego regionu oraz Gór Świętokrzyskich odnosi się do szczególnego znaku dla chrześcijan – krzyża Jezusa Chrystusa. To tutaj – w centrum województwa, na jednym z najwyższych wzniesień, znajduje się znany od wieków klasztor benedyktynów, zwany „Świętym Krzyżem”. Do tego zakątka pielgrzymowali w ciągu wieków władcy Polski i wybitni przedstawiciele naszego narodu. Do dziś miejsce to uznawane jest przez mieszkańców regionu i wielu Polaków za wyjątkowe ze względu na płynącą stąd modlitwę oraz pamięć po mordowanych i torturowanych rodakach – więźniach z okresu zaborów i II wojny światowej.
Nasza ziemia przesiąknięta jest krwią powstańców i partyzantów walczących o wolność ojczyzny w różnych okresach historii narodowej. Jesteśmy dumni z ich postawy, ofiarności i gotowości do zapłacenia najwyższej ceny w walce o wolność, zgodnie z ideą: „Bóg – Honor –Ojczyzna”. Dlatego nie możemy bezcześcić ich pamięci pogańskim symbolem baby jagi. Nie zgadzamy się na wizerunek, który w zupełności nie przystaje do nazwy i historii regionu, co więcej – staje z nim w sprzeczności.
Jesteśmy wdzięczni władzom miasta za wiele inicjatyw podjętych w Kielcach, a podkreślających nasze chrześcijańskie i polskie korzenie, m.in. za kamienne tablice z dziesięciorgiem przykazań znajdujące się w amfiteatrze „Kadzielnia”. Doceniamy też fakt, iż to w naszym mieście, w miejscu pogromu z 1946 roku, stanął pomnik menory jako symboliczna zapowiedź głębszego pojednania między Polakami a Żydami.
Papież Jan Paweł II, w czasie czwartej pielgrzymki do Ojczyzny, głosił o krzyżu, jako symbolu Ziemi Świętokrzyskiej, w następujących słowach: „Krzyż jest wam drogi. O ten krzyż walczyliście przez lata. Czyniliście wszystko, aby był on obecny w waszych domach, szkołach i zakładach pracy, aby był obecny przede wszystkim w waszych sercach. (…) Góry Świętokrzyskie są nam wszystkim drogie. Także przez pamięć o tych, którzy w czasie ostatniej wojny nie składali broni, walcząc z okupantem. Wielu z nich oddało w tej walce życie za Ojczyznę. Góry Świętokrzyskie są dla mnie drogie dlatego, że są ziemią Świętego Krzyża.”
Mamy nadzieję, że przytoczone słowa wielkiego Polaka oraz powyższe argumenty przekonały Pana o słuszności naszych starań, by baby jagi nie czynić symbolem Ziemi Świętokrzyskiej.
Z wyrazami szacunku –
Forum Kościołów Chrześcijańskich
Ksiądz Janusz Daszuta – pastor Kościoła Ewangelicko – Metodystycznego w KielcachPastor Andrzej Jeziernicki – Prezbiter naczelny Kościoła Chrześcijan Wiary EwangelicznejPastor Jacek Sierka – Kościół Chrześcijański „Wieczernik” w KielcachKsiądz Wojciech Rudkowski – pastor Kościoła Ewangelicko – Augsburgskiego w Radomiu i w Kielcach
Kielce, 20 kwietnia 2009 r